Jawor: Kształcą dla inwestora

Zawodowa_Strefa_26_09_2016_fot_Paweł_Sasiela.jpg

Na początku tygodnia w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Witelona w Legnicy odbyła się konferencja „Zawodowa Strefa”.

W trakcie konferencji obył się panel dyskusyjny „Rola stref ekonomicznych w funkcjonowaniu szkolnictwa zawodowego”. Jest to szczególnie ważne dla Jawora w kontekście zbliżającej się inwestycji niemieckiego koncernu motoryzacyjnego. Niezwykle ważne będzie bowiem przystosowanie kształcenia do potrzeb inwestora, tak by w momencie uruchomienia w Jaworze produkcji, nie brakowało lokalnych fachowców.

– Z najnowszego raportu Najwyższej Izby Kontroli wynika, że 41 procent absolwentów szkół zawodowych nie znajduje zatrudnienia po szkole. Mam takie wrażenie, że naszego terenu to nie dotyczy i my jesteśmy przynajmniej w tych 60 procentach, w których uczniowie ucząc się w konkretnych szkołach, w konkretnych miejscach, na konkretnych urządzeniach, tę szansę na prace mają. To jest istotna różnica, którą dostrzegł rząd opierając koncepcję kształcenia dualnego wprowadzając kształcenie zawodowe i techniczne do swojego programu, który już jest realizowany – mówił Witold Lech Idczak, prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

W trakcie konferencji poruszano oczywiście temat funkcjonujących klastrów ekonomicznych i tego, jak w ich ramach doskonalić kształcenie i dostosowywać je dla potrzeb rynku pracy.

– Czym tak naprawdę jest projekt klastra edukacyjnego i związany z nim projekt zawodowej strefy? Gdybym chciał skrócić to w jednym zdaniu, to powiedziałbym, że przede wszystkim współpracą. Pozytywną energią ludzi, którzy wzajemnie zrozumieli, że są sobie potrzebni. Z jednej strony jest to młodzież, która poszukuje dobrej szkoły i dobrego miejsca pracy, z drugiej strony są to pracodawcy, którzy dzisiaj w dobie nowoczesnej technologii mają ambicje i potrzeby, aby wspólnie realizować kształcenie tych młodych ludzi – dodawał prezes LSSE.

To wyzwanie także dla powiatu jaworskiego, oczekującego na podpisanie przez ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego umowy z koncernem Daimler, zamierzającym zainwestować na terenach Dolnośląskiej Strefy Aktywności Gospodarczej S3 Jawor – Męcinka. W Starostwie Powiatowym w Jaworze już trwają pod tym kątem prace przygotowawcze specjalnego zespołu mającego za zadanie m.in. przystosowanie kształcenia w jaworskiej placówce technicznej do potrzeb przyszłego inwestora i ogólnie lokalnego rynku pracy.

– Pod koniec lat 90-tych wielu z nas uległo złudnemu myśleniu, że im większa liczba młodzieży będzie kształcić się w szkołach ogólnokształcących, tym łatwiej później będzie im zdobyć zawód i znaleźć się na rynku pracy. Tak się jednak nie stało. Mamy bardzo zdolną młodzież, także zdolną technicznie, manualnie. I co się stało przez te lata. Świat poszedł z postępem, gospodarki wielu państw poszły daleko do przodu, pojawiły się nowoczesne technologie i nasi najzdolniejsi mechanicy, technicy, robotnicy albo stąd wyjechali albo znaleźli się na bezrobociu. Okazało się, że poza granicami Polski są świetnymi, bardzo wysoko cenionymi pracownikami, ale my chcemy odbudowywać naszą, polską gospodarkę. Specjalne Strefy Ekonomiczne dają ku temu znakomitą szansę i są świetną okazją. Polska jest krajem, który jest przyjaźnie nastawiony do inwestorów zagranicznych, ale chcemy także konkurować jako polskie przedsiębiorstwa – podkreślała minister Elżbieta Witek.

W ramach konferencji objętej patronatem przez ministrów rozwoju i edukacji narodowej, miało również miejsce wręczenie wyróżnień i nagród dla najlepszych uczniów w zawodzie, nauczycieli praktyk i firm strefowych.

Wśród wyróżnionych nauczycieli znalazł się Andrzej Kiełb z Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaworze, natomiast wśród nagrodzonych uczniów znaleźli się Angelika Stefaniak z czwartej klasy technikum mechanicznego oraz Dawid Karczewski z trzeciej klasy technikum. Uzdolnionej jaworskiej młodzieży gratulowali przedstawiciele wszystkich szczebli władzy państwowej i samorządowej: minister Elżbieta Witek, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Teresa Wargocka, starosta Stanisław Laskowski, wicestarosta Arkadiusz Baranowski oraz radny miejski Krzysztof Detyna.

– Jesteśmy w miejscu, które ma ogromne zasługi i osiągnięcia w obszarze kształcenia zawodowego i już długą tradycję. Chcąc reformować szkolnictwo zawodowe, a w zasadzie odbudowywać je w dużej mierze, obecność na tego rodzaju spotkaniach środowisk, które osiągnęły już w tym zakresie pewne sukcesy, mają doświadczenie i mogą tymi doświadczeniami dzielić się z innymi jest niezmiernie ważne – zauważała Teresa Wargocka, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej.

źródło: jawor24h.pl

Fot. Paweł Sasiela

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj