Odbyło sie pierwsze posiedzenie Komitetu Ekonomicznego

147523795413836486857.jpg

 

Inaugurując pierwsze posiedzenie Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów premier Beata Szydło podkreśliła, że rząd ma duże oczekiwania w stosunku do planowanych przez ten organ działań. Z kolei kierujący Komitetem wicepremier Morawiecki przyznał, że powołanie takiego zespołu eksperckiego jest wypełnieniem zobowiązań wyborczych PiS.

Szefowa rządu wyraziła nadzieję, ze Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów będzie w stanie przedstawić plany strategicznych ustaw do końca roku i zaprezentuje harmonogram działań na przyszły rok.

 

– Komitet ekonomiczny jest tą strukturą, która odpowiada za rozwój, gospodarkę, przegotowuje plany, ustawy, projektu, koordynuje politykę gospodarczą. Polska mu się rozwijać, szybszy rozwój gospodarczy jest potrzebny. Dzisiaj Polacy chcą żyć na europejskim poziomie, chcą mieć równe szanse, godne życie i to jest naszym obowiązkiem. Oczekiwania w stosunku do KERM są bardzo duże, ale jestem przekonana, że państwo temu sprostacie i że plan odpowiedzialnego rozwoju będzie planem, który będziemy bardzo szybko, skutecznie wprowadzać w życie. Oczekuję, że przedstawią państwo plany ustaw do końca tego roku i harmonogram działań na przyszły rok. Życzę powodzenia. Jestem przekonana, że wspólnie będzie państwo pracować skutecznie i intensywnie – mówiła premier Szydło.

Z kolei kierujący pracami Komitetu Ekonomicznego wicepremier Mateusz Morawiecki zwracał uwagę, że to właśnie na barki tego organu spada koordynacja polityki gospodarczej.

 

– KERM jest wypełnieniem pewnych zobowiązań wyborczych Prawa i Sprawiedliwości dotyczących koordynacji polityki gospodarczej. Takiej koordynacji, która ma z jednej strony doprowadzić do dobrego, zdrowego wzrostu PKB, a z drugiej utrzymać stabilność budżetu, finansów publicznych państwa. Jest to zawsze zadanie, które czasami niektórzy określają jako syzyfową pracę albo kwadraturę koła, bo są oczywiście ogromne oczekiwania dotyczące wzrostu wydatków. A wiadomo, ze ten obrus jest czasami za krótki i trzeba przeciągnąć go w tę stronę, te priorytety zaznaczyć i zaspokoić potrzeby, które są dla państwa polskiego najważniejsze – mówił Morawiecki.

 

Wicepremier Mateusz Morawiecki, którzy przewodniczy Komitetowi Ekonomicznemu Rady Ministrów na inauguracyjnym posiedzeniu przedstawił również swojego zastępcę. Został nim minister Henryk Kowalczyk.

 

– Tryb pracy w związku z funkcjonowaniem niezwykle ważnego ciała, jakim jest Komitet Stały Rady Ministrów i w kontekście komitetu programowania prac rządu, w jaki sposób zsynchronizować te mechanizmy, żeby nie było niepotrzebnych powtórzeń, powielania pracy od strony organizacyjnej, operacyjnej, a z drugiej strony, żeby w sprawny sposób regulować całą materię gospodarczą – tłumaczył Mateusz Morawiecki.

fot. twitter.com/PremierRP

źródło: niezalezna.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ