Wrocław: Jak wyglądało życie we Lwowie – wystawa w Muzeum Architektury [galeria]

lwów 1a.jpg

Lwów 24 czerwca 1937 Miasto Architektura Modernizm to tytuł wystawy zorganizowanej w ramach programu architektonicznego Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 – przy współudziale Biura Festiwalowego Impart 2016. Efektem pracy jest fantastyczny album który dokumentuje pracę całego Zespołu. Album przede wszystkim jest źródłem wiedzy o życiu codziennym Lwowa. Infrastrukturze, gospodarce, nauce i kulturze a także ciekawej architekturze.

Wystawa – dzięki kuratorowi Andrzejowi Szczerskiemu – podzielona na sekwencje płynnie prowadzi w klimat starego polskiego Lwowa. Część poświęcona życiu codziennemu wzbudzała duże zainteresowanie. Oto widzimy kilka plakatów, które w tamtych czasach oprócz słupów ogłoszeniowych, były źródłem informacji o ważnych wydarzeniach miasta. Same plakaty projektowane przez znakomitych grafików były wprost dziełami sztuki. Mówiono nawet, że to jest sztuka ulicy. I naprawdę tak jest.

Zachęcam do obejrzenia tej wystawy, tych plakatów, bo to prawdziwe perełki. Ostatni, duży afisz (na galerii) wzywa do wsparcia żydowskiej organizacji ochrony zdrowia. Okazuje się, że byliśmy filantropami.

Zwiedzający podziwiali rysunki modernistycznych sakralnych budowli. Wiele z nich nigdy nie powstało. Trzeba przyznać – prostota, funkcjonalność i piękno dominowały we wszystkich projektach. Oglądający, komentowali często, że dzisiejszy “nowoczesny” trend w małym i dużym budownictwie zatracił indywidualność. Jest nijaki i brakuje mu finezji. Na wystawie oprócz rycin, grafik i rysunków prezentowano modele ciekawych budowli.

Wystawa czynna do 20 listopada 2016 roku

Małgorzata Paw

ww

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ww

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ww

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ww

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ww

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ww

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ww

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ww

 

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ