Awans Polski w rankingu konkurencyjności

1.jpg

 

Polska w opublikowanym właśnie tegorocznym rankingu Światowego Forum Gospodarczego (WEF), który obejmuje 138 państw, zajmuje 36. miejsce na świecie i jest to awans o pięć miejsc w porównaniu z zeszłorocznym zestawieniem.

Profesor Piotr Boguszewski z Narodowego Banku Polskiego, koordynator badań WEF dla Polski, zwraca uwagę na czynniki związane z konkurowaniem państw na rynkach. – Malejąca otwartość gospodarek zagraża wzrostowi i konkurencyjności. Ponadto coraz większe znaczenie dla konkurencyjności i wzrostu mają czynniki związane z nowymi technologiami i innowacjami, chociaż nadal istotne pozostają infrastruktura, ochrona zdrowia, edukacja oraz dobrze funkcjonujące rynki – tłumaczy prof. Boguszewski, powołując się na raport.

W tegorocznej edycji raportu Polska zajęła 36. miejsce i awansowała o pięć miejsc w porównaniu z 2015 r. Polską gospodarkę nadal, podobnie jak litewską ­(35. miejsce), łotewską (49. miejsce) i słowacką (65. miejsce), zakwalifikowano do grupy przejściowej – pomiędzy grupą państw, które wciąż konkurują efektywnością, a tymi, które są najbardziej konkurencyjne dzięki przewagom innowacyjnym. Estonia i Czechy, które od lat wyprzedzają Polskę w tym rankingu, zajmują, podobnie jak w roku ubiegłym, odpowiednio 30. i 31. pozycję. Oba te kraje zaliczane są już do grupy państw konkurujących głównie innowacyjnością. 

– Są trzy bardzo dobre wiadomości płynące z raportu – komentuje ranking prof. Boguszewski. – Po pierwsze, zajmujemy najwyższe miejsce odkąd raport jest publikowany, po drugie, poprawiliśmy się aż o pięć miejsc w porównaniu do roku ubiegłego, a po trzecie, poprawiamy swoje miejsce drugi raz z rzędu. Zbliżamy się do Czech i Estonii, to dla nas dobry cel, bo te dwa kraje to liderzy w naszym regionie – dodaje naukowiec.

Zdaniem uczestniczących w badaniu polskich przedsiębiorców spośród czynników podstawowych w Polsce poprawiły się oceny infrastruktury, otoczenia makroekonomicznego oraz edukacji i ochrony zdrowia. Pogorszyły się natomiast oceny związane z funkcjonowaniem instytucji. Tradycyjnie już za największą barierę w prowadzeniu działalności uznano prawo podatkowe. Na kolejnych miejscach w rankingu barier znalazły się przepisy regulujące rynek pracy oraz niepewność polityki gospodarczej. W porównaniu z poprzednim rokiem zmian w rankingu barier jest niewiele.

W grupie czynników poprawiających efektywność spadły oceny rozwoju rynków finansowych, otwartości technologicznej i szkolnictwa wyższego. Na historycznie niskich poziomach pozostają oceny efektywności rynku pracy. Kolejny rok z rzędu poprawiły się natomiast oceny innowacyjności, jednak biorąc pod uwagę ten aspekt rankingu, Polska wciąż pozostaje na dalekim miejscu.

Polskim partnerem WEF jest Narodowy Bank Polski. „Globalny raport konkurencyjności 2016–2017” oraz oparty na nim Globalny Indeks Konkurencyjności mają kluczowe znacznie m.in. dla decyzji zagranicznych inwestorów i agencji ratingowych. Stanowią pierwszy etap selekcji rynków, na których warto inwestować, a także źródło analizy porównawczej. W tym roku w badaniu wzięło udział ok. 14 tys. firm, w tym 214 z naszego kraju.

źródło: niezalezna.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj