Pod Wrocławiem powstanie największa w Europie fabryka baterii do aut

Morawiecki M.jpg

Zainwestują 1 mld 300 mln zł, zatrudnią 1000 pracowników i będą produkować 100 tys. baterii rocznie. Koreański LG Chem wybuduje w Biskupicach Podgórnych koło Wrocławia największą w Europie fabrykę baterii litowych do samochodów elektrycznych.

W środę, 5 października, wbito symboliczną pierwszą łopatę pod inwestycję, która ma być gotowa w drugiej połowie 2017 r. Uroczystość rozpoczęcia budowy fabryki Koreańczycy zorganizowali z rozmachem. Zaprosili przedstawicieli polskiego rządu z wicepremierem, ministrem rozwoju i ministrem finansów Mateuszem Morawieckim na czele, dolnośląskich samorządowców i wiceprezesów takich światowych gigantów samochodowych, jak Jaguar-Land Rover, Renault, VW, Audi, BMW, Porsche, Daimler Automotiv i GM. W spotkaniu uczestniczyli najważniejsi prezesi LG i LG Chem oraz ambasador Republiki Korei w Polsce.

– Spośród pięciu filarów wzrostu gospodarczego Polski, w planie na rzecz odpowiedzialnego rozwoju na pierwszym miejscu jest reindustrializacja. Inwestycja LG w Polsce wpisuje się w plan rozwoju elektromobilności, będący ważnym elementem tego filaru. Rozpoczęcie w Polsce budowy unikalnej w skali europejskiej fabryki baterii do samochodów elektrycznych to krok w kierunku realizacji naszych zamierzeń. Liczymy, że inwestycja przyniesie wielostronne korzyści – powiedział wicepremier Morawiecki i dodał, że branża motoryzacyjna jest jedną z najbardziej dochodowych gałęzi polskiej gospodarki, generuje najwyższe przychody ze sprzedaży za granicą, odpowiadając za 16% eksportu. Jej rozwój przekłada się jednocześnie na powstanie nowych miejsc pracy, ekspansję lokalnego rynku usług i rozwój regionu. Powstanie dużego zakładu przemysłu motoryzacyjnego przyczynia się do znaczącego wzrostu dochodów lokalnych producentów i poddostawców. Każde miejsce pracy u głównego producenta to od trzech do pięciu miejsc pracy u dostawców.

 

Zgodnie z umową LG Chem do końca 2018 roku zainwestuje blisko 1,3 mld złotych. Będzie to pierwsza fabryka masowej produkcji baterii litowych branży automotive w Europie.

– Chcemy sprawić, by polska fabryka stała się mekką produkcji baterii do samochodów elektrycznych na cały świat. Polska fabryka odegra istotną rolę w promowaniu przemysłu samochodów elektrycznych na tym kontynencie. Dołożymy wszelkich starań, aby stała się główną bazą produkcyjną baterii do samochodów elektrycznych – powiedział UB Lee, prezes Spółki Energy Solutions, LG Chem.

 

Największa w Europie fabryka baterii do samochodów elektrycznych

Nowa fabryka LG Chem, której uruchomienie produkcji planowane jest na II połowę 2017 roku, będzie miała powierzchnię 41 300 mkw. Docelowo będzie produkować ponad 100 tys. baterii rocznie, wyłącznie do samochodów elektrycznych o wysokiej wydajności, które będą mogły pokonywać dystans do 320 km na jednym ładowaniu. Koreańczycy mają zatrudnić pod Wrocławiem ok. 1000 pracowników.

– Cieszę się, że podjęto decyzję o poszerzeniu fabryk LG pod Wrocławiem. Mam nadzieję, że rynek samochodów elektrycznych w Europie będzie wzrastał, bo to oznacza, że pracę znajdą tu nasi mieszkańcy. Liczymy, że największy w Europie zakład baterii do samochodów elektrycznych nawiąże współpracę technologiczną z Politechniką Wrocławską – podkreśla Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia.

 

Kolejne inwestycje w aglomeracji wrocławskiej

Południowokoreański LG jest obecny w specjalnej strefie ekonomicznej w Biskupicach Podgórnych w gminie Kobierzyce od ponad 10 lat. Znajdują się tam cztery spółki koncernu: LG Display, LG Electronics, LG Innotek i LG Chem, które produkują m.in. panele LCD, sprzęt AGD czy oświetlenie LED, a pracuje w nich ponad 3,5 tys. osób. Koreańczycy to jedni z największych pracodawców w aglomeracji wrocławskiej.

– Negocjacje z Koreańczykami, by wybudowali swój kolejny zakład, trwały od ponad roku. Głównym parterem była Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych, miasto Wrocław i gmina Kobierzyce – mówi Ewa Kaucz, wiceprezes zarządu Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej SA, i dodaje, że ARAW jest trochę owocem pierwszych inwestycji LG pod Wrocławiem.

– W 2004 i 2005 roku, gdy LG decydowało się na swoje inwestycje w Kobierzycach, z inicjatywy prezydenta Wrocławia powstał zespół koordynujący cały projekt. Była to wówczas największa zagraniczna inwestycja w Polsce. Wtedy okazało się, że powinien powstać niezależny podmiot, który odpowiadałby za wspieranie inwestorów zagranicznych i tak narodził się ARAW. Dziś cieszymy się, że po ponad 10 latach obecności koncernu LG w naszym regionie przyszedł czas na bardzo zaawansowaną technologicznie inwestycję – powiedział Ryszard Pacholik, wójt gminy Kobierzyce. 

 

Wójt podkreślił także, że w jego gminie polskie i zagraniczne firmy zainwestowały ok. 4,5 mld euro, a powstało ponad 30 tys. nowych miejsc pracy. – I to nie jest koniec. Dwie duże firmy z branży automotiv – koreańska i hiszpańska – już podjęły decyzje o budowie u nas swoich zakładów – dodaje.

Fabryka baterii litowych do samochodów elektrycznych koncernu LG Chem powstanie na terenie zarządzanej przez Agencję Rozwoju Przemysłu TSSE EURO-PARK WISŁOSAN w Podstrefie Wrocław-Kobierzyce.

źródło: wroclaw.pl

fot: youtube

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj