Wrocław: 100 słuchaczy nowego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

apasjnata 2.jpg

Kolejna wrocławska szkoła wyższa zaprasza na zajęcia seniorów. Medyczna otworzyła swój Uniwersytet Trzeciego Wieku. Jego indeksy w czwartek odebrała setka słuchaczy.

We Wrocławiu zajęcia dla osób dojrzałych prowadzą: Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet Ekonomiczny, Akademia Sztuk Pięknych, Akademia Wychowania Fizycznego, Papieskim Wydziale Teologicznym oraz wiele uczelni niepublicznych. Na Uniwersytecie Przyrodniczym wykłady prowadzone są w ramach Uniwersytetu Otwartego.

– Uniwersytetom Trzeciego Wieku przyglądam się od dawna. Miałem nawet poczucie, że rynek jest już zapełniony – mówi prof. Michał Jeleń, pełnomocnik rektor Uniwersytetu Medycznego ds. Uniwersytetu Trzeciego Wieku. – Rekrutacja udowodniła, że się myliłem. Zainteresowanie było ogromne.
Na pierwszy rok zaplanowano przyjęcie stu osób, lista chętnych wypełniła się błyskawicznie. Zainteresowaniem zajęciami wśród seniorów nie jest zaskoczona koordynatorka UTW na Uniwersytecie Ekonomicznym, który istnieje już 9 lat. – Ciągle brakuje tego typu inicjatyw dla osób starszych. Szkoda, bo to bardzo aktywne środowisko – mówi.

W zajęciach na UE bierze udział co roku 230 osób. Na innych UTW słuchaczy jest od kilkudziesięciu do kilkuset. Charakter uczelni-matki nie ma wielkiego wpływu na program zajęć dla seniorów. Wśród nich jest sporo kursów językowych i komputerowych. Popularne są ćwiczenia rekreacyjne, muzyczne, plastyczne i taneczne. W ramach Uniwersytetów Trzeciego Wieku powstają chóry, grupy teatralne, sekcje literackie. Oczywiście, w planie zajęć na Ekonomicznym częściej niż na innych uczelniach zdarzają się wykłady z bankowości, ale tematyka ekonomiczna wcale nie dominuje.

Koordynatorzy Uniwersytetów Trzeciego Wieku zauważają, że zaangażowanie seniorów to także sposób na samotność. Dojrzali studenci entuzjastycznie przyjmują nowe obowiązki. Część odnosi nadzwyczajne sukcesy. 80-letnia studentka UTW UE w tym roku zorganizowała  wioskę esperancką podczas Festiwalu Woodstock. Utwory pisarek z sekcji haiku z tej samej uczelni ukazały się drukiem w Japonii, ojczyźnie tej formy literackiej. Trudno o większy wyraz uznania dla ich dokonań. – Wszelka aktywność powoduje, że poprawia się jakość życia – podkreśla pracownica Uniwersytetu Ekonomicznego.

Słuchacze sami także prowadzą zajęcia dla innych, kursy językowe, zajęcia malarskie.

Wśród studentów UTW przeważają panie. Po pierwsze, to wynika z demografii – pań jest w tej grupie wiekowej znacznie więcej niż panów. Po drugie, koordynatorzy zwracają uwagę, że mężczyzn trudniej wyciągnąć z domu lub działki na zajęcia. Głowią się jak uatrakcyjnić program studiów, aby panowie chętniej zgłaszali się na UTW.

Studentów Uniwersytetów Trzeciego Wieku obowiązują regulamin: wybierają swój samorząd, nie mogą opuszczać zajęć bez usprawiedliwienia. Na części uczelni studia obejmują ograniczoną liczbę semestrów. – Uniwersytety to doskonałe rozwiązanie dla osób aktywnych. Jednak tego typu inicjatyw jest ciągle mało. Starsze osoby mają olbrzymie doświadczenie i wiedzę, warto byłoby je wykorzystać – mówi jedna z koordynatorek uczelnianych programów dla seniorów.

 

źródło: wroclaw.pl

 

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ