W sobotę Święto Województwa Dolnośląskiego, uroczystości odbędą się w Jeleniej Górze

plakaSwWojewt 2.jpg

Święto Województwa to rokrocznie doskonała okazja, aby w radosnej atmosferze dumy z naszego regionu spotkać się z mieszkańcami Dolnego Śląska. Chcemy, aby ten dzień stał się prawdziwym świętem wszystkich mieszkańców Dolnego Śląska. To kolejny krok w umacnianiu regionalnej tożsamości Dolnoślązaków!

Dzień Św. Jadwigi Śląskiej ustanowiony został Świętem Województwa Dolnośląskiego. Dlatego też w tym roku, wyjątkowo w sobotę, 15 października, w Jeleniej Górze odbędą się uroczyste obchody tego ważnego dla nas wszystkich Święta.

Patronka uroczystości to postać silnie związana z regionem Dolnego Śląska, całe swoje życie poświęciła tej ziemi i jej mieszkańcom. Zasłynęła z wielkiej pobożności i czynów miłosierdzia. Wspierała szkołę katedralną we Wrocławiu i ufundowała klasztor sióstr cysterek w Trzebnicy. Obecnie św. Jadwiga czczona jest jako patronka Śląska, Polski i Europy, a także jako patronka pojednania, szczególnie między narodami.

Podczas uroczyście obchodzonego w Jeleniej Górze Święta Województwa Dolnośląskiego w jednym miejscu będzie można uczestniczyć w wielu specjalnie przygotowanych atrakcjach. Uczestnicy Święta Województwa Dolnośląskiego  będą mogli poznać smaki Dolnego Śląska podczas Jarmarku produktów regionalnych, spróbować sił w grawerowaniu na szkle podczas warsztatów prowadzonych przez Hutę Julia, czy ozdobić zdobić porcelanę z ceramiki bolesławieckiej, tworząc własny, niepowtarzalny serwis obiadowy, filiżankę, lub… biżuterię. Dla dzieci przygotowaliśmy ciekawe zajęcia i konkursy z wiedzy o samorządzie i Dolnym Śląsku.

Przez cały czas trwania Święta Dolnego Śląska na scenie będą odbywały się koncerty, a gwiazdą wieczoru będzie zespół Me, Myself & I.

Dolny Śląsk to wspólne dobro, efekt pracy wielu pokoleń, różnych narodowości i kultur. Właśnie dlatego jesteśmy tak wyjątkowi, gościnni i tolerancyjni, otwarci, pomysłowi i kreatywni. Potrafiliśmy i potrafimy korzystać i chwalić się dziedzictwem i dorobkiem naszych przodków i poprzedników, ale mamy już własny wkład pracy w rozwój naszego regionu. Obchody Święta Województwa staną się już po raz kolejny okazją do integracji Dolnoślązaków, a także do prezentacji walorów i atutów naszego regionu.

 

źródło: umwd.dolnyslask.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj