Mieszkanie Plus i Kodeks urbanistyczno-budowlany na III Kongresie Mieszkaniowym

ddev-4860-150x150.jpg

Dyskusja o Narodowym Programie Mieszkaniowym zdominowała III Kongres Mieszkaniowy. Uczestnicy stawiali pytania m.in. o szczegóły programu Mieszkanie Plus oraz zastanawiali się, czy można budować za 2,5 tys. za m2? Deweloperzy przedstawili Inicjatywę 500 MINUS, pokazując jak można obniżyć koszty budowy mieszkań o 500 zł na metrze. Wskazano na przeregulowane przepisy przeciwpożarowe, regulacje dot. instalacji telekomunikacyjnych,a także szereg nieżyciowych regulacji technicznych, które niepotrzebnie podwyższają koszty. Ujawniono także praktyki pseudoekologów, wyłudzających pieniądze od inwestorów.

Podczas spotkania Tomasz Żuchowski, Wiceminister Infrastruktury i Budownictwa, zapewnił, że przygotowywane warianty Narodowego Programu Mieszkaniowego zakładają współdziałanie państwa z deweloperami. Zaznaczył też, że celem programu jest zwiększenie liczby mieszkań i nowe regulacje prawne nie będą działały przeciwko prywatnemu sektorowi.

– Nie ma i nigdy nie było po stronie Ministerstwa takich zamiarów. Chciałbym, aby to dzisiaj zostało jednoznacznie powiedziane, że te firmy, które aktualnie budują nie będą musiały zaprzestać działalności. Chcę to absolutnie zdementować. – mówi Tomasz Żuchowski.

Uczestniczący w Kongresie Adam Hamryszczak, Wiceminister Rozwoju, podkreślił, że bierze udział w wydarzeniu, aby poznać opinie ekspertów rynku mieszkalnictwa w Polsce.

– Szczególnie interesuje mnie temat dotyczący Narodowego Programu Mieszkaniowego i oczywiście reakcji na ten program samorządów i młodych ludzi. Cieszę się, że przyjechałem do Wrocławia, że mogę tutaj być i wsłuchać się w głos nie tylko samorządowców, ale także sektora prywatnego. Prowadzenie dialogu w takiej formule jest odpowiednie i wszelkiego rodzaju konsultacje prowadzone na tego typu wydarzeniach są niezwykle istotne – dodaje wiceminister.

III Kongres Mieszkaniowy poświęcony został polityce mieszkaniowej w szerokim ujęciu. Paneliści nie koncentrowali się wyłącznie na działalności deweloperów, ale mówili o polityce mieszkaniowej w skali kraju i roli, jaką w jej realizacji odgrywają wszystkie podmioty: deweloperzy, spółdzielnie, TBS-y, samorządy oraz Rząd.

foto:  Arkadiusz Wojciechowski.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj