Prezydent Dutkiewicz w Rozmowie faktów i “Poza Anteną” m. in. o Śląsku, Zdrojewskiej i nowej hali

dutkiewicz w TVP 3.png

Wczorajsza Rozmowa Faktów a także druga część Poza anteną w regionalnej TVP3 z prezydentem Rafałem Dutkiewiczem wiele wyjaśniła o zamierzeniach na przyszłość. Pytania od widzów nie były zaskoczeniem.

Pierwsza część dotyczyła nowego stowarzyszenia prezydenta Dutkiewicza i marszałka Przybylskiego czyli utworzenia wraz z innymi dolnośląskimi politykami, burmistrzami Dolnośląskiego Ruchu Samorządowego. Jest to “odpowiedź” na to co obecnie dzieje się w PO, tam głęboki kryzys a my proponujemy swój “wehikuł wyborczy w wyborach samorządowych w 2018 roku”.

Redaktor przypomniał prezydentowi, że inicjował już Bezpartyjnych Samorządowców, Obywatelski Dolny Śląsk i potem ich zostawiał a teraz, nowy ruch DRS?! Prezydent “DRS wyjdzie z własnym programem wyborczym. Będzie bezpartyjny i niezależny i poprosimy dolnoślązaków o wysłuchanie.

Przyszłość miasta z nowym prezydentem? PO wystawi kandydaturę senator Barbary Zdrojewskiej według mojej oceny nie będzie dobrym kandydatem na prezydenta odpowiedział lakonicznie Rafał Dutkiewicz.

Ostatnią kwestią w pierwszej części Rozmowy Faktów, była propozycja budowy nowej hali widowiskowej na kilkanaście tysięcy miejsc, tzw. Nowa Hala Stulecia a także niewykorzystany Stadion Miejski.

Prezydent mówił, że pomysł z budową hali to propozycja rektora AWF i środowisk sportowo-biznesowych. Ponoć Wrocławiowi potrzebny jest taki obiekt na wzór innych polskich miast, jak Kraków, Gdańsk czy Łódź – dlatego – urząd przygotuje koncepcję tej inwestycji, włącznie z lokalizacją, kosztami i przedstawi wrocławianom do oceny za dwa lata.

Problem niewykorzystania Stadionu Miejskiego prezydent uznał  za nieporozumienie. “Odwiedziło go już około 3,5 mln widzów i dzieje się w nim sporo, bo ponad 300 imprez rocznie w tym opera i koncerty”.

W drugiej części Rozmowy Faktów: Poza Anteną rozmawiano między innymi o likwidacji trzech odkrytych wrocławskich basenów a także budowy kolejnego aquaparku, bowiem istniejący – pisała do redakcji wrocławianka – nie jest w stanie zaspokoić potrzeb, dowiedzieliśmy się, że niedługo zostaną otwarte dwa baseny przy ul. Wejherowskiej i Górnickiego a planowane są kolejne inwestycje. Co do zlikwidowanych na ulicach: Harcerskiej, Skarbowców czy Ślężnej, – “nie ja likwidowałem ale niedawno uruchomione zostały nowe kąpieliska, przy ul. Królewieckiej, na Pawłowicach”

Ucieszą się wrocławianie, bowiem prezydent zapowiedział rozbudowę sieci tramwajowej a także włączenie się razem z marszałkiem województwa w budowę kolei aglomeracyjnej. Prezydent zaznaczył, że zgodnie z przepisami może tak zrobić ale tylko w granicach miasta.

Widzowie usłyszeli o zapowiadanej od kilku miesięcy propozycji utworzenia w aglomeracji związku metropolitarnego. Prezydent mówił, że “Wrocław z przyległościami w postrzeganiu publicznym jest już wspólnym organizmem”, dzisiaj jednak nie ma instytucji, która zarządzałaby metropolią a na tym traci cała Polska, bo przysporzyłoby to przypływ dodatkowych środków finansowych dla miasta. Związek metropolitarny nie powstanie o ile nie będzie zgody rządu na jego utworzenie, na razie taki związek istnieje na Górnym Śląsku, zakończył prezydent.

Redaktor zapytał o planowaną podwyżkę cen wody oraz podatek od niej. Radni, przyjęli już uchwałę na 10% wzrost kosztów zużycia wody ale nie wiemy jeszcze jaką decyzję podejmie rząd w sprawie obłożenia dodatkowym podatkiem wody. Jeśli będziemy musieli doliczyć ten podatek, to cena wody wzrośnie jeszcze o około 23%, czyli razem 33%.

Miasto finansuje Śląsk Wrocław, redaktor zacytował wypowiedź poseł Mirosławy Stachowiak-Różeckiej. Mowa o kwocie 70 mln.zł, które klub otrzymał w ciągu trzech ostatnich lat. Mimo takiego wsparcia efektów nie było i nie zapowiada się, że będzie inaczej. Prezydent potwierdził, że dąży do sprzedaży klubu, z uwagą “pomimo wszystko miasto powinno sponsorować piłkarzy”.

Za dwa miesiące będzie zmiana formuły zabawy sylwestrowej. Już nie Sylwester z Dwójką, lecz Sylwester po wrocławsku. Konrad Imiela dyrektor Capitolu jest odpowiedzialny za nowe przedsięwzięcie. Na dzisiaj wiadomo, powiedział prezydent, że będą dwie sceny i będzie bardziej tanecznie. Znacznie więcej wrocławskich artystów i co ważne grać będą na żywo. Sylwester po wrocławsku będzie w internecie i  radio, zakończył Rafał Dutkiewicz.

 

foto: you tube

źródło: wroclaw.tvp.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ