Jest opinia Komisji Weneckiej

kw_1.png

Europejska Komisja na rzecz Demokracji przez Prawo przyjęła dziś opinię na temat uchwalonej w lipcu ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Opinia liczy 25 stron, zawiera około 130 punktów, które odnoszą się m.in. do kolejności zajmowania się sprawami przez Trybunał Konstytucyjny.

Przedstawiciele polskiego rządu nie przyjechali do Wenecji, bo – jak wyjaśniało w środę Ministerstwo Spraw Zagranicznych – uznano, że udział w obradach „legitymizowałby działania Komisji, które – z przykrością należy stwierdzić – mają stronniczy charakter”.

Do pierwszego projektu opinii, który sporządzono po wizycie organu doradczego Rady Europy w Warszawie, dodano poprawki, których podstawą były przesłane uwagi pisemne od strony polskiej. Liczyły one 13 stron.

W projekcie opinii odniesiono się m. in. do kwestii z ustawy jak sposób powoływania prezesa Trybunału Konstytucyjnego, liczebność TK, ale również kolejność zajmowania się sprawami oraz sprawa włączenia sędziów zaprzysiężonych przez prezydenta i niepublikowania orzeczeń Trybunału.

– Udział w posiedzeniach nie jest obowiązkowy, przedstawiciele Polski nie muszą się na nich stawiać – mówił poseł PiS, Michał Dworczyk. – Zbytnio uwagi do tego bym nie przywiązywała. Inna jest sytuacja, kiedy w sposób merytoryczny i odpowiedzialny jej członkowie odnoszą się do tego, co jest w parlamencie, a inna jest ocena sytuacji, kiedy ignorują zmiany, które wprowadzamy. Moim zdaniem ignorują – dodała rzecznik KP PiS, Beata Mazurek.

Opinia Komisji Weneckiej nie jest wiążąca. 

fot. youtube.com

źródło: Telewizja Republika

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj