Dolny Śląsk: ratują najstarsze drzewo w Polsce

cis2.jpg

W Henrykowie Lubańskim na Dolnym Śląsku rośnie cis uznawany za najstarsze drzewo w Polsce. Szacuje się, że ma on około 1300 – 1500 lat. Drzewo ma ponad 13 metrów wysokości, a obwód jego pnia przekracza 1,5 m. Od 1922 roku uznawane jest za pomnik przyrody. Cis zaczyna jednak obumierać. Powodem jest susza, a także atak nornic.

– Jest to można powiedzieć niemy świadek historii, gdyż przeżył najazd kozaków, złamała go wichura, a teraz jeszcze podgryzły mu korzenie nornice – mówi Teresa Trefler, sołtys Henrykowa Lubańskiego.

Zabytek został poddany szczegółowej rekonstrukcji od korzeni po koronę; powstało wokół niego rusztowanie.

– Są na nim zainstalowane zraszacze, cieniówka. W okresie zimy chcemy chronić drzewo przed przemarzaniem – tłumaczy arborysta Jerzy Stlarczyk.

Jak twierdzą eksperci jest szansa na uratowanie drzewa. Stosowane są środki, które mają pomóc w regeneracji uszkodzonych korzeni, a drzewo jest regularnie nawożone.

– W tej chwili moją rolą jest dbanie o to, żeby drzewo nie zostało zasiedlone przez szkodniki i nie było zainfekowane przez choroby, stąd cały czas monitoruję stan tego drzewa i mamy w planach założenie stacji pogodowej, która pozwoli nam na zwiększenie efektywności tego systemu monitorowania – tłumaczy specjalista w dziedzinie nawożenia i ochrony roślin dr Janusz Mazurek.

źródło: radiomaryja.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj