Październikowa korekta rozkładu jazdy pociągów

pociagi dolny slask.jpg

Od niedzieli 16 października ostatnia korekta rozkładów jazdy. Informacje z nowym godzinami odjazdów są dostępne na peronach i dworcach oraz w Internecie.

Październikowa korekta wiąże się w dużej mierze z zaplanowanymi pracami remontowymi na liniach kolejowych i będzie obowiązywać do 10 grudnia. Później wejdzie w życie nowy, roczny rozkład jazdy 2016/\

Zmiany dotyczące pociągów dalekobieżnych

Do 10 grudnia zaplanowano zmiany w nocnych połączeniach między stolicą Wielkopolski a Wrocławiem. Pociągi IC Centaurus i TLK Aurora pojadą trasą zmienioną przez Ostrów Wielkopolski.

Do 10 grudnia wydłużono kursowanie weekendowego połączenia z Wrocławia Głównego do stacji Berlin Lichtenberg i z powrotem. Kursy „Pociągu do kultury” realizowane przez Koleje Dolnośląskie pierwotnie miały odbywać się tylko do 25 września. Połączenie jest częścią Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

Informacje o aktualnym rozkładzie jazdy pociągów dostępne są na stacjach i przystankach w formie plakatów oraz na stronach portalpasazera.pl i rozklad-pkp.pl a także bezpośrednio u przewoźników kolejowych. Informacje na temat rozkładu jazdy PKP Intercity można znaleźć na stronie intercity.pl lub dzwoniąc pod nr 19 757.

Zmiany w kursowaniu Kolei Dolnoślaskich

* D1 Wrocław – Legnica – Węgliniec – Lubań Śląski

Wystąpią minutowe korekty godzin odjazdów. Największą zmianą będzie przesunięcie odjazdu z Wrocławia piątkowo-niedzielnego pociągu Kaczawa na godzinę 19:02, co jest związane z powrotem pociągu Jan Kepler (linia D25) do stałych godzin kursowania. 

*D3 Wrocław – Rawicz

Wystąpią minutowe korekty godzin odjazdów pociągów KD. Ze względu na modernizację linii kolejowej między Lesznem i Poznaniem – jadące stamtąd pociągi spółki Przewozy Regionalne będą kursować w kilku wariantach, godziny odjazdów będą się różnić nawet do 40 minut. 

* D5 Legnica – Świdnica – Dzierżoniów – Kłodzko – Kudowa-Zdrój

W dniach 18-19 października modernizowana będzie stacja Mościsko Dzierżoniowskie (wymiana urządzeń sterowania ruchem kolejowym). W związku z tym na odcinku Świdnica Miasto – Mościsko Dzierżoniowskie kursować będą autobusy komunikacji zastępczej, a ze stacji znikną charakterystyczne, mechaniczne semafory ramienne. 

* D6 Wrocław – Wałbrzych – Jelenia Góra – Szklarska Poręba

Kontynuowana będzie modernizacja linii – między innymi rozpoczną się prace przy przebudowie peronu III w Jaworzynie Śląskiej, kontynuowana będzie przebudowa stacji w Jeleniej Górze. Ograniczenia przepustowości (na 39 km trasy występować będą zamknięcia jednego z torów, w tym na najbardziej obciążonym odcinku od Wrocławia do Kątów) spowodują szereg przesunięć godzin odjazdów. Pasażerów prosimy o wyrozumiałość i zwracanie bacznej uwagi na terminy kursowania poszczególnych wariantów pociągów. 

* D7 Wrocław – Jelcz-Laskowice

Wystąpią jedynie minutowe korekty godzin odjazdów.

* D8 Wrocław – Trzebnica

Dolnośląska Służba Dróg i Kolei rozpoczyna modernizację linii między Trzebnicą i Pierwoszowem. W związku z tym, od niedzieli 16 października, pomiędzy Trzebnicą a Brochocinem kursować będą autobusy komunikacji zastępczej. Kolejna zmiana nastąpi 14 listopada, kiedy rozpoczną się prace pomiędzy Brochocinem i Pierwoszowem. Należy podkreślić, że działania te mają skrócić czas jazdy między Trzebnicą i Pierwoszowem tak, aby możliwe było wprowadzenie kursowania pociągów w takcie 60-minutowym.

* D9 Wrocław – Strzelin – Kłodzko – Kudowa-Zdrój

Wystąpią jedynie minutowe korekty godzin odjazdów.

* D10 Wrocław – Legnica – Zgorzelec – Drezno

Wystąpią jedynie bardzo drobne (do 5 minut) korekty godzin odjazdów, wynikające ze zmian warunków ruchu na węźle wrocławskim. Jedynie poranny pociąg z Drezna przyjedzie do Wrocławia 10 minut później.

* D12 Wrocław – Legnica – Zebrzydowa – Lwówek Śląski – Jelenia Góra

Ze względu na przebudowę stacji Jelenia Góra pociągi weekendowe mają zmienione godziny odjazdów. W związku z ograniczeniem do 10 km/h prędkości pociągów na odcinku 13,5 km oraz spadkiem zainteresowania Podróżnych, rozważane jest zawieszenie ruchu pomiędzy Jelenią Górą i Zebrzydową, bądź wprowadzenie autobusowej komunikacji zastępczej.

* D15 Wałbrzych – Kłodzko – Kudowa-Zdrój

Ze względu na przebudowę linii kolejowej z Wrocławia do Jeleniej Góry przez Wałbrzych (linia D6), na linii wystąpi szereg zmian wtórnych, wynikających ze skomunikowań.

* D16 Wrocław – Świdnica – Dzierżoniów

Ze względu na prace torowe między Wrocławiem a Jaworzyną Śląską oraz zamknięcie peronu III w Jaworzynie Śląskiej na czas przebudowy, wystąpi szereg komplikacji w prowadzeniu ruchu pociągów. Zmianom ulegną godziny odjazdów, nie będzie możliwe również utrzymanie wszystkich połączeń przesiadkowych. Dodatkowo, ze względu na modernizację stacji w Mościsku Dzierżoniowskim, w dniach 18-19 października pomiędzy Świdnicą a Dzierżoniowem ruch będzie prowadzony za pomocą autobusowej komunikacji zastępczej.

* D19 Zielona Góra – Żary – Węgliniec – Goerlitz – Jelenia Góra

Do 28 października prowadzone będą prace torowe (wymiana podkładów) pomiędzy Zieloną Górą a Nowogrodem. W związku z tym na początkowym odcinku trasy kursować będą autobusy komunikacji zastępczej. Znaczna długość zamkniętego odcinka (30 km) powoduje, że godziny odjazdów z Zielonej Góry w tym okresie różnią się nawet o 45 minut.

* D21 Szklarska Poręba – Liberec

Godziny odjazdów nie ulegają zmianie, należy jednak mieć na uwadze, że w związku z zakończeniem sezonu turystycznego ograniczeniu ulega liczba połączeń (nie kursuje już ostatnia, wieczorna para pociągów – w Szklarskiej Porębie Górnej o 20).

* D25 Wrocław – Legnica – Żagań – Żary

Do 24 października trwają prace torowe pomiędzy Miłkowicami i Lesznem Górnym. W związku z tym Pasażerowie dojeżdżają pociągami do Chojnowa, skąd przewożeni są bezpośrednio autobusami do Leszna Górnego na przesiadkę na pociąg. W ruchu lokalnym kursują dodatkowe autobusy z Chojnowa do Rokitek, Modły (przystanek w pobliżu starej odlewni) oraz Wierzbowej Śląskiej. Warto wspomnieć, że po zakończeniu prac torowych i przywróceniu ruchu kolejowego, między 24 a 31 października pociągi będą dla amatorów leśnego runa zatrzymywać się na przystanku w Studziance.

* D99 Wrocław – Berlin

Do 23 października pociągi kursują trasą okrężną przez Goerlitz. Następnie, po zakończeniu prac torowych pod Lesznem Górnym, wracają na stałą trasę przez Żagań i Żary.

autor: Arkadiusz Cichosz

źródło: wroclaw.pl 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj