Kopalnia Węgla Koksującego koło Nowej Rudy i zatrudnienie min. 1000 osób opóźni nowelizacja ustawy o górnictwie

nowa ruda.png

To będzie najnowocześniejsza kopalnia węgla koksowniczego, z wdrożeniem dostępnych najlepszych technologii dla tego typu kopalni na świecie. Będzie. Ale kiedy?!

Dyrektor Generalny Coal Holding Sp. z o.o. Andrzej Zibrow jest odpowiedzialny za zarządzanie realizacją projektu Nowa Ruda Węgiel Koksujący w zakresie organizacyjnym, technicznym i operacyjnym. Dzisiaj – powiedział Zibrow – utknęliśmy na zmianie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego i zmianie studium uwarunkowań miejscowego zagospodarowania.

Jesteśmy już na tym etapie robót, stwierdził dyrektor, że przełom następnego roku byłby początkiem prac eksploatacyjnych. Jednak niedawno nastąpiła nowelizacja ustawy (pisaliśmy o tym w artykule pt:Nielegalne wydobycie kruszywami. Skarb Państwa stracił miliard złotych – rozmowa z Mariuszem Orionem Jędryskiem ) tym samym zmuszono nas do powtórzenia w trybie administracyjnym całej procedury. Byłoby dobrze, gdyby rząd pozwolił nam działać według starej ustawy, przecież kiedy wnioskowaliśmy o pozwolenia na odwierty i koncesje, nikt nie mówił o wstrzymywaniu się z inwestycją bo będzie nowelizacja ustawy. Teraz musimy czekać na samorząd aż uchwali nowy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, z naniesioną naszą kopalnią. Kiedy to nastąpi? Nikt nie potrafi odpowiedzieć. Tymczasem, opóźnienia co prawda nie z naszej winy pociągają za sobą koszty, których wcześniej nie sposób było przewidzieć. Zaznaczam, mówi Zubrow, że mowa jest o

wybudowaniu od podstaw nowego zakładu górniczego w obszarze obejmującym niewyeksploatowane pokłady dawnej podziemnej kopalni Nowa Ruda, która w ciągu kilku dekad produkowała rocznie około 1 mln ton wysokiej klasy węgla koksującego.

Podam dwa powody wybudowania kopalni od podstaw, powiedział dyrektor Zibrow. Występuje tam rodzaj węgla, który od wielu lat sprowadzamy do Polski i wiem, że jego jest na tyle, że zapewni pracę na przynajmniej 30 lat. Jestem pewien tych informacji, bo ilość i jakość złoża mam potwierdzoną przez prof. Stanisława Speczika a to jest autorytet w branży. Mowa o 300 mln.ton złoża. Jesteśmy naprawdę bogaci. A przecież wydobycie dotyczy tylko noworudzkiego obszaru, to około 20km2. Mamy tam już rozbudowaną infrastrukturę, obejmującą drogi, kolej, zasilanie i wodociągi. Poradziliśmy sobie z geologicznie trudnym obszarem. Nie radzimy sobie z administracją. Tutaj, mówi Zibrow, mogłaby mieć zastosowanie specustawa. Jednak nikt ani w samorządzie ani w rządzie nam nie pomaga.

foto: you tube

Małgorzata Paw

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj