Kibice Śląska Wrocław grają o Życie dla Innych!

wks.jpg

Podczas 13. kolejki LOTTO Ekstraklasy w meczu z Cracovią każdy kibic chcący pomóc chorym na nowotwory krwi, będzie mógł zarejestrować się jako potencjalny dawca szpiku w bazie Fundacji DKMS.

Wolontariusze Fundacji DKMS będą czekać na kibiców przy stanowiskach rejestracyjnych na Stadionie Wrocław 22 października 2016 r.

W Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma nowotwór krwi. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie krwiotwórczych komórek macierzystych od niespokrewnionego dawcy. Na całym świecie zarejestrowanych jest ponad 28 milionów potencjalnych dawców szpiku, ale nadal nie wszyscy pacjenci znajdują swojego „bliźniaka genetycznego”. Prawdopodobieństwo znalezienia odpowiedniego dawcy jest w najlepszym wypadku jak 1:20 000, a czasem nawet 1 do kilku milionów! Im więcej osób się zarejestruje tym więcej szans na uratowanie życia chorym cierpiącym na nowotwory krwi.

Kto może zostać dawcą?

Potencjalnym dawcą szpiku może zostać każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg, który nie ma dużej nadwagi. Ważne, aby osoba była w dobrej kondycji fizycznej oraz nie cierpiała na choroby przewlekłe. Wystarczy poświęcić kilka minut i mieć ze sobą dowód osobisty lub inny dokument tożsamości z numerem PESEL.

Podczas rejestracji należy wypełnić odpowiedni formularz oraz pobrać wymaz z wewnętrznej strony policzka za pomocą specjalnych pałeczek. Na podstawie tej próbki zostaną określone cechy zgodności tkankowej (antygeny HLA). Przeszczepienie krwiotwórczych komórek macierzystych możliwie jest w sytuacji, gdy istnieje zgodność tkankowa pomiędzy potencjalnym dawcą a pacjentem zakwalifikowanym do przeszczepienia.

O Fundacji DKMS:

Fundacja DKMS to największy ośrodek dawców szpiku w Polsce, w którym zarejestrowanych jest ponad 953 000 (stan na sierpień 2016) potencjalnych dawców szpiku, spośród których 3 345 (stan na sierpień 2016) osób oddało swoje komórki macierzyste lub szpik pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie, dając im tym samym szansę na życie.

źródło: dolny-slask24h.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ