Wrocław Zieloną Stolicą Europy w 2019 r.?

zielen miejska.jpg

Wrocław składa aplikację do Komisji Europejskiej o tytuł Zielonej Stolicy Europy w 2019 roku. Tytuł ten przyznawany jest miastom z państw członkowskich i kandydujących do Unii Europejskiej za działania w zakresie ochrony środowiska i inicjatywy na rzecz podniesienia standardów ekologicznych.

– Składając aplikację mówimy Europie, że będziemy dbać o czyste powietrze i wodę, dostęp do terenów zielonych oraz przodownictwo miasta w kwestii istotnych problemów, takich jak zmiana klimatu i utrata bioróżnorodności – deklaruje prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz

Z badań wynika, że wrocławianie chcą rozwoju transportu zbiorowego, nawet kosztem ruchu samochodowego. Najważniejszym zadaniem miasta jest zaś polityka ekologiczna i budowa parków (co potwierdza także fakt, że ponad 30 procent budżetu obywatelskiego zostanie w 2017 roku przeznaczone na  zielone inwestycje).
Badania zostały zlecone w związku ze strategią dotyczącą przyszłości Wrocławia do 2030 r.

Kandydatury ocenia się wedle 12 wskaźników: lokalnego wkładu na rzecz zapobiegania globalnej zmiany klimatu, zarządzania transportem miejskim, terenów zieleni miejskiej, zwalczania hałasu, wytwarzania odpadów i zarządzania nimi, ochrony przyrody i różnorodności biologicznej, jakości powietrza, zużycia wody, oczyszczania ścieków, eko-innowacji i trwałego zatrudnienia, zarządzania środowiskiem na poziomie władz lokalnych i sprawności energetycznej.

Tytuł przyznawany jest przez międzynarodowe jury, w którym zasiadają eksperci w poszczególnych dziedzinach środowiska. W skład jury wchodzą przedstawiciele Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego, Komitetu Regionów, Europejskiej Agencji Środowiska, ICLE – stowarzyszenia Samorządy Lokalne na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju, Biura Porozumienia między Burmistrzami i Europejskiego Biura Ochrony Środowiska.

Status „zielonego miasta” dotyczy zdrowia i dobrobytu ludzi.

Nagrodę ustanowiono w 2010 roku. Dotychczasowe Zielone Stolice Europy to Sztokholm, Hamburg, Vitoria, Nantes, Kopenhaga, Bristol, Lublana, Esen i Nijmegen.

Finaliści aplikacji 2019 zostaną wyłonieni w maju, zwycięzca zostanie ogłoszony w czerwcu 2017

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj