Czytanie w ciemnościach: Oni. W tak zwanym obłędzie

oni.jpg

Na zakończenie wystawy “Witkacy – Asymetryczna Dama” wspólnie ze Stowarzyszeniem Rita Baum przygotowaliśmy dla Państwa nową premierową odsłonę “Czytania ciemnościach” na podstawie tekstów Witkacego. Słuchanie w całkowitych ciemnościach pozwala na odbiór spektaklu wszystkimi zmysłami, natomiast prezentowany tekst dzięki tej metodzie wyrywany jest z utartych schematów i interpretacji. W klimatycznych zamkowych przestrzeniach będziecie Państwo mogli uczestniczyć w pewnego rodzaju seansie, gdzie przywołany zostanie duch Witkacego oraz jego wizje, lęki i katastroficzne przepowiednie.

Kolejna odsłona „Czytania w ciemnościach” podejmuje fragmentami tekstów Witkacego temat bardzo współczesny. Władzę przejęli ONI – rząd głoszący kult automatyzacji, pozornego patriotyzmu i pisania „ na nowo” historii kraju. Witkacy rysuje niepokojącą wizję współczesnego nam świata bez swobód obywatelskich. Tutaj każda indywidualność musi zostać zdeptana, gdyż marzeniem tego rodzaju polityków jest powszechne ujednolicenie i wyrzucenie ze wspólnotowości myślenia niezależnego od władzy. 
Witkacy portretuje chaos, jego postaci nie mogą się porozumieć, a mroczny świat nawiązuje do coraz powszechniejszego w wielu krajach Europy, wygaszającego demokracje, flirtu z postawami totalitarnymi. Tak urządzony świat, w którym każdy chce dominować, jest nam znany. Absurdalne sytuacje, wizje nasycone przerażeniem, uprzedmiotowienie relacji ludzkich – narzucają skojarzenia z katastrofą, która być może niebawem nastąpi. Czy kultura Zachodu pędzi na złamanie karku ?

Scenariusz oparty na fragmentach tekstów „Oni” i „Pragmatycy” Stanisława Ignacego Witkiewicza

Reżyseria czytania, scenariusz: Andrzej Ficowski

Aktorzy:
Agata Skowrońska
Arkadiusz Cyran
Dariusz Lech

Dźwięk i muzyka: Jacek Modliński

Centrum Kultury Zamek
pl. Świętojański 1, 54-076 Wrocław
28 październik – 29 październik
28 październik o 18:00 do 29 październik o 20:00

 

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ