Ostatni wrak z wielkiej bitwy odnaleziony!

HMS_Queen_Mary_Jutland.jpg

Natrafiono na ostatni wrak okrętu z bitwy jutlandzkiej. Tym samym namierzono już wszystkie zatopione podczas tego starcia jednostki. Bitwa jutlandzka to największa bitwa morska I wojny światowej.

Do bitwy jutlandzkiej doszło 31 maja-1 czerwca 1916 roku na wodach Morza Północnego opodal Półwyspu Jutlandzkiego. Naprzeciwko siebie stanęły flota brytyjska w sile 151 jednostek oraz niemiecka licząca 99 okrętów. Po zaciętych zmaganiach na dno poszło 11 okrętów niemieckich i 14 brytyjskich. Zginęło 2,5 tys. marynarzy niemieckich i 6 tys. Brytyjczyków. Obie strony ogłosiły zwycięstwo, ale w rzeczywistości bitwa nie została rozstrzygnięta na korzyść żadnej ze stron.

Teraz odnaleziono ostatni z wraków. Chodzi o brytyjski krążownik pancerny HMS Warrior. Podczas walki uszkodził go ogień z niemieckich dział. Dowódca zadecydował o odwrocie do portu w Wielkiej Brytanii. Wysiadły jednak silniki okrętu. Całą noc holowała go inna jednostka. Jednak nad ranem odkryto, że uszkodzony Warrior nabiera wody. W tej sytuacji załoga porzuciła okręt, który następnie zatonął. Miejsce pójścia jednostki na dno nie było znane aż do 25 sierpnia br.

Badania prowadzi duńska firma JD-Contractor AS wespół z brytyjską archeolog Innes McCartney z brytyjskiego Bournemouth University. Zatopione wraki mają status cmentarzy wojennych. Są jednak bezlitośnie rabowane przez morskich złomiarzy, których interesują kondensatory z brązu, warte po przetopieniu wiele tysięcy dolarów. Zdaniem McCartney władze powinny monitorować ruch jednostek, które są w stanie pracować przy wydobyciu cennych metali z wraków. W razie ustalenia, że dany statek zatrzymał się nad wrakiem, należałoby poddać go kontroli po tym, gdy wpłynie do portu.

Foto: domena publiczna

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj