Bartłomiejczyk: Donald Trump to nowy Regan jakiego świat potrzebuje

trump.jpg

W USA trwa zacięta walka o fotel prezydenta, walka która już dawno wyszła poza moralne ramy kampanii wyborczych. Jednak nie można się temu dziwić, to jest przełomowe starcie. Hilary Clinton jest osobą reprezentującą dotychczasowy obóz rządzący i administrację Obamy. Obóz który zdestabilizował cały bliski wschód, wywołał falę uchodźców i spowodował największe napięcie na linii Zachód – Rosja od czasów zimnej wojny.

Ta administracja i polityka, spycha świat ku wielkiej wojnie, choć jak mówiłem w wcześniejszych artykułach, jest do niej jeszcze daleko to nie ulega wątpliwości, że jeśli kurs się nie zmieni to w końcu do niej dojdzie. Donald Trump jest dziś demonizowany, przedstawiany jako szaleniec czy ekscentryk, nie mniej ten szaleniec zbudował warte miliardy dolarów przedsiębiorstwo, ten szaleniec dostrzegł problem zalewu USA nielegalną imigracją, która grozi konfliktem etnicznym wewnątrz, dostrzega także konieczność zmiany polityki i wycofania się z rosyjskiej strefy wpływów. Jeżeli Trump wygra i cofnie tragiczne decyzje, wycofa się politycznie z Ukrainy to jest więcej jak pewne, że świat złapie oddech spokoju, a konflikt w Syrii wejdzie w fazę wygaszania.

Trump nie traktuje Rosji jak wroga, lecz jako mocarstwo z którym należy się liczyć i na którego podwórko wchodzić nie należy jeśli nie ma takiej konieczności. Obama tego nie rozumiał, liczył że słaba Rosja odda Ukrainę bez szarpaniny, pokrzyczy w sprawie Syrii i także nic nie zrobi, przeliczył się. Rosja traktuje oba konflikty jako egzystencjalne i fundamentalne dla jej bezpieczeństwa. USA muszą obrać kurs szanowania ustalonych granic wpływów, w przeciwnym razie zrodzi to konflikt zbrojny.

Polska nie jest celem Rosji, nie jest także krajem wobec którego Rosja sobie coś rości. Wybór Trumpa to w moim przekonaniu nowe otwarcie w geopolityce i szansa na odprężenie. Natomiast Hilary Clinton najprawdopodobniej czeka śledztwo FBI i być może prokuratorskie zarzuty. 

autor: Arkadiusz Bartłomiejczyk

Jako politolog analizuję i komentuje wydarzenia w Polsce i na świecie, byłem organizatorem licznych konferencji naukowych poświęconych bezpieczeństwu Polski, które organizowałem jako prezes Wrocławskiego Koła Naukowego Politologów. Autor książki poświęconej tematyce bezpieczeństwa Polski zatytułowanej ,,Konflikt na Ukrainie a Bezpieczeństwo Polski w zachwianym ładzie postzimnowojennym”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj