Jacek Świat w Radio Wrocław: Po raz pierwszy od wielu lat polski rząd zajął się sprawami zwykłych ludzi, a nie sprawami polityków.

Ue42sVfE.png

Poseł Jacek Świat był gościem Radio Wrocław. W rozmowie pytany o rok rządów PiS mówił:

Myślę, że to był dobry rok. (…) Po raz pierwszy od wielu lat polski rząd zajął się sprawami zwykłych ludzi, a nie sprawami polityków.

Poseł Świat przypomniał sukcesy rządu, jak 500+, Mieszkanie+ czy darmowe leki dla seniorów tzw. 75+. Jednocześnie zaznaczył, że wiele reform jest w trakcie realizacji. Tutaj podał przykłądy reformy emerytalnej czy edukacji.

Nie obyło się bez pytania o błędy i minusy minonego roku. Tutaj Poseł Świat miał nie lada problem. Po chwili zastanowienia, wskazał dwa przykłady potknięć, lecz jak zaznaczył nie są one w stanie przyćmić sukcesów obecnego rządu i cały rok ocenia bardzo dobrze.

Nie wszystko idzie tak szybko, jak byśmy chcieli. (…) ale przypominam, że myśmy się umawiali z wyborcami na cztery lata, więc nie dajmy się zwariować mamy jeszcze trzy lata przed sobą.

Redaktor Dariusz Litera, prowadzący wywiad, wskazał na wiele inwestycji zainicjowanych na Dolnym Śląsku, takich jak nowa fabryka LG czy Mercedesa, pomimo spadku inwestycji w całym kraju.

 

Drugim, wiodącym tematem była kwestia wyjaśnienia przyczyn katastrofy smoleńskiej. Przypomnijmy, że tydzień temu poseł Świat, któego żona posłanka PiS Aleksandra Natalii-Świat zginęła 10 kwietnia 2010, został przewodniczącym Parlamentarnego Zespołu ds. wyjaśnienia przyczyn katastrofy pod Smoleńskiem. Jak zaznaczał poseł Świat:

Trzeba przyjąć opcję zerową, tzn. zacząć wszystko od początku, krok po kroku, tak jak powinno się to z zasadami sztuki robić, ale oczywiście zerkając do materiałów, które już zostały zdobyte, do ekspertyz które już zostały przeprowadzone. Trzeba je krytycznie weryfikować.

Poseł Świat odniósł się również do listu 17 rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej sprzeciwiających się ekshumacji ich bliskich:

Polaryzacja rodzin smoleńskich jest kreowana trochę na siłę, jako fakt medialny. Trzeba powiedzieć twardo – tych ekshumacji nikt nie chce. Część rodzin chce mieć po prostu święty spokój – i ja to rozumiem – natomiast duża część rodzin uważa, że te ekshumacje i ponowne autopsje są niezbędne. Po pierwsze dlatego, że wymaga tego prawo – Kodeks Postępowania Karnego. (…) Po drugie, badanie ciał przeprowadzone rzetelnie mogą w istotny sposób przybliżyć nas do wyjaśnienia wszystkich tajemnic.

W związku z kontrowersjami dotyczącymi ekshumacji ofiar katastrofy smoleńskiej, poseł Świat zaznaczał, że:

Niestety Rosjanie w ramach pomocy prawnej nie przeprowadzili tych autopsji w sposób należyty. 

„Ciężkim skandalem” nazwał wrocławski poseł, kwestię nie przeprowadzenia w sposób właściwy postępowania tuż po katastrofie przez prokuratora Parulskiego. Jak zaznaczył parlamentarzysta poważnie się zastanawia czy odpowiedzialni za ten skandal nie powinni ponieść odpowiedzialności nie tylko prawnej, lecz również moralnej.

Ten dramat, który będziemy niedługo przeżywać, jest efektem tamtych zaniedbań sprzed 6 lat.

 

Kolejną podniesioną sprawą, była interwencja jaką podjął poseł Świat ws. skandalicznego zakwaterowania niepełnosprawnych studentów w akademikach Uniwersytetu Wrocławskiego.

Czytaj więcej: Poseł Świat interweniuje u rektora Jezierskiego ws. skandalicznych warunków dla osób niepełnosprawnych we wrocławskim akademiku

Dobrze, że udało to się załatwić. Dobrze, że władze Uniwersytetu naprawdę przejęły się tą sprawą.

źródło: Radio Wrocław

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ