Wrocław : Listopad w Muzeum Pana Tadeusza – program

Muzeum Pana Tadeusza.jpg

W listopadzie zapraszamy na szereg wydarzeń w ramach stałych cyklów tematycznych w Muzeum Pana Tadeusza.

Przygotowano kolejne wykłady historyczne, oprowadzanie po wystawie głównej, a także spotkanie wokół sztuki, literatury i psychologii. Muzeum zaprasza również na drugi koncert kameralny, tym razem w Salonie Romantycznym zabrzmi gitara.

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM

WYDARZENIE SPECJALNE

Z okazji Święta Niepodległości zapraszamy na wyjątkowe zwiedzanie ekspozycji pod hasłem Polskie drogi do wolności oraz na rodzinną wyprawę w czasie do Polski lat dwudziestych XX wieka.

piątek, 11 listopada 2016

godz. 11.00

Warsztaty rodzinne: Niepodległość. Fotograficzna podróż w czasie

 

Rodzinna wyprawa w czasie do Polski lat dwudziestych XX wieku. Sprawdzimy, jak się wówczas ubierano i jak spędzano wolny czas. Obejrzymy dawne fotografie, a następnie z pomocą rekwizytów i strojów wcielimy się w mieszkańców międzywojennej Polski, wykonamy też pamiątkowe zdjęcie metodą „camera obscura”. Z naszych zajęć każdy wyjdzie z własnoręcznie wykonaną fotografią. Zapraszamy drużyny rodzinne!

godz. 12.00

Zwiedzanie tematyczne: Polskie drogi do wolności

W czasie spotkania uczestnicy przejdą przez całą ekspozycję Muzeum, poznając historię Polski od czasów Rzeczypospolitej Szlacheckiej, poprzez rozbiory, powstania narodowe, okres drugiej wojny światowej i okupacji, aż po czasy Solidarności i obalenia komunizmu. Omówimy historyczny kontekst powstania Pana Tadeusza oraz znaczenie utworu jako „narodowej relikwii” i „skarbnicy polskości”. Zwiedzimy też sale poświęcone bohaterom Polski współczesnej: Janowi Nowakowi-Jeziorańskiemu i Władysławowi Bartoszewskiemu.

wstęp na wydarzenia bezpłatny – obowiązują zapisy.

edukacja-mpt@ossolineum.pl

tel. 71 75 50 651 do 654

SOBOTY Z HISTORIĄ

Cykliczne wykłady poświęcone tradycjom szlacheckim oraz losom świadków i bohaterów najnowszej historii Polski.

sobota, 19 listopada, godz. 16.00

Miniatury – historia, technika i znaczenie

specjalny wykład w ramach wystawy Im więcej Ci dano, tym więcej jesteś winien…

prowadzenie: Paulina Szeląg

 

sobota, 26 listopada 2016, godz. 16.00

Jan Nowak-Jeziorański – prywatnie

cykl Świadkowie Historii

prowadzenie: Jacek Taylor

O legendarnym Kurierze z Warszawy, który przez prawie ćwierć wieku pełnił funkcję dyrektora Radia Wolna Europa, opowie Jacek Taylor, jego przyjaciel, a później wykonawca testamentu. Na co dzień mówił do Jana Nowaka-Jeziorańskiego „wuju”. Jacek Taylor jest adwokatem, w okresie PRL był współpracownikiem KSS KOR, obrońcą w procesach politycznych. Działał w „Solidarności”, w III RP był posłem na Sejm I i II kadencji oraz ministrem w rządzie Jerzego Buzka. Jest członkiem Rady Kuratorów Zakładu Narodowego im. Ossolińskich.

wstęp na wykłady wolny (bez zapisów)

NIEDZIELNE HISTORIE

Cykliczne spotkania z specjalistami z Muzeum Pana Tadeusza, którzy przybliżą ekspozycję, historie i tajemnice z nimi związane: kim była Katarzyna Starzeńska? Jakie były dzieje rękopisu Pana Tadeusza? Jak wyglądało życie w szlacheckim dworze? Czym jest Archiwum Felicji?

niedziela, 6 listopada 2016, godz. 12.00

Romantyczna noc. Krajobrazy Antoniego Langego

prowadzenie: Magdalena Musiał

W listopadzie zapraszamy na romantyczną podróż w czasie. W trakcie spotkania w Salonie Romantycznym uczestnicy poznają postać lwowskiego malarza, grafika i dekoratora teatralnego epoki romantyzmu Antoniego Langego (1774-1842), zobaczą obrazy jego autorstwa, usłyszą opowieść o jego życiu i miejscach, które malował.

Ten urodzony w Wiedniu artysta ukazywał w swoich obrazach niezwykle miejsca. Malował nie tylko Lwów, ale też Trembowlę, Pieskową Skałę czy Odrzykoń. Jego pejzaże to kolekcja najciekawszych miejsc Galicji ukazanych w duchu epoki jako piękne, ale i groźne – tak jak nokturn zatytułowany Krajobraz romantyczny z 1834 roku. Podczas oprowadzania uczestnicy dowiedzą się, jakie były dzieje tego i pozostałych obrazów lwowskiego artysty.

Spotkanie poprowadzi Magdalena Musiał – historyk sztuki, kierowniczka Działu Edukacji Muzeum Pana Tadeusza.

wstęp: bilet do Muzeum

WSPÓŁCZEŚNI ROMANTYCY

Cykl spotkań wokół sztuki, literatury i psychologii organizowany wspólnie z Uniwersytetem SWPS.

sobota, 12 listopada 2016, 16.00-18.00

Zbytkiem słodyczy na ziemi jesteśmy nieszczęśliwemi

Depresja – kulturowe konteksty i współczesna definicja zaburzenia

prowadzenie: dr Justyna Ziółkowska

Podczas drugiego spotkania w ramach cyklu Współcześni romantycy dowiemy się, że melancholia nie jest pomysłem romantycznym, ale pisarze tego okresu nadali jej uprzywilejowaną pozycję swojej nieodłącznej towarzyszki. Stała się ona atrybutem prawdziwego artysty, geniusza, indywidualisty, samotnika. Czy romantyczna melancholia powróciła w XXI wieku jako kliniczna depresja? Jakie są kulturowe konteksty depresji i jak ją definiuje współczesna psychiatria? Odpowiedzi na te i inne pytania udzieli dr Justyna Ziółkowska, adiunkt w Katedrze Nauk Humanistycznych na Uniwersytecie SWPS we Wrocławiu.

wstęp wolny – obowiązują zapisy:

wydarzenia@ossolineum.pl

tel. 71 75 50 625

partner: Uniwersytet SWPS Wrocław

patronat medialny: Akademickie Radio LUZ, TuWroclaw.com, Psychologia-spoleczna.pl

***

SALON DŹWIĘKÓW ROMANTYCZNYCH

Cykl koncertów kameralnych wykonywanych przez młodych artystów. Ich dojrzałe interpretacje to ukłon w stronę muzycznej różnorodności, gdzie echa nurtu romantycznego pobrzmiewają mniej lub bardziej uchwytnie.

Recitale odbywają się w Salonie Romantycznym w Muzeum Pana Tadeusza – w przestrzeni dedykowanej rozkwitowi twórczości artystycznej. Co miesiąc usłyszmy inny instrument. Salon nie tyle przemieni się w koncertową salę, ile stanie się miejscem towarzyskich spotkań przy okazji słuchania świeżych muzycznych interpretacji.

niedziela, 13 listopada 2016, godz. 17.30

Jacek Piechota / gitara

Program:

Antonio José – Sonata

cz. I Allegro moderato

cz. II Minueto

cz. III Pavana triste. Lento

cz. IV Final. Allegro con brio

Mauro Giuliani – Grande Ouverture

Agustín Barrios-Mangoré – Choro da Saudade

Joaquin Rodrigo – Invocacion y danza

czas koncertu: 45’

Fryderyk Chopin miał powiedzieć, że nie ma nic piękniejszego niż gitara… Chyba że dwie gitary. Na najbliższym koncercie zabrzmią hiszpańskie, włoskie i paragwajskie kompozycje gitarowe.

Recital w Salonie Romantycznym otworzy Sonata Antonia José, hiszpańskiego kompozytora, który przyjaźnił się m.in. z Federikiem Garcią Lorcą i Salvadorem Dalim. W utworach José usłyszeć można echa melodii wykonywanych w jego rodzinnym Burgos. Z Hiszpanii pochodził także Joaquin Rodrigo, autor zamykającej recital Invocacion y danza. To niespełna dziewięciominutowe dzieło jest hołdem złożonym przez Rodriga innemu hiszpańskiemu twórcy – Manuelowi de Falli. Podczas niedzielnego koncertu wykonana zostanie także Grande Ouverture Maura Giulianiego, włoskiego gitarzysty, wiolonczelisty, kompozytora i śpiewaka, który aranżował na gitarę tematy przewodnie z wczesnych XIX-wiecznych oper. Natomiast Choro da Saudade skomponowane przez Paragwajczyka Agustína Barriosa-Mangoré nawiązuje do choro [portug. ‘łzy’, ‘płacz’, ‘lament’], stylu muzyki uprawianej zwłaszcza w Ameryce Południowej, oraz saudade [portug. ‘nostalgia’] – poczucia tęsknoty za tymi elementami przeszłości, które darzyło się szczególną miłością.

Jacek Piechota – gitarzysta. Student studiów magisterskich w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie prof. Piotra Zaleskiego i dr. Łukasza Kuropaczewskiego. Wcześniej kształcił się w Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie dr. Waldemara Gromolaka. Warsztat doskonalił m.in. u Judicaëla Perrota, Marca Tamaya, Thomasa Müllera-Peringa, Marcina Dylli, Any Vidovic, Duo Melis.

bilety: 10 zł

liczba biletów ograniczona, miejsca nienumerowane

bilet na koncert upoważnia także do zwiedzenia Muzeum (wejście od godziny 16.00)

źródło: dolny-sląsk24h.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj