Wrocławska gmina żydowska zaprasza wszystkich na Dni Wzajemnego Szacunku

Dni Wzajemnego Szacunku.jpg

Początek listopada to czas zadumy i rocznica tragicznych wydarzeń, które rozpoczęły prześladowania Żydów w Europie i Holokaust. By nie zapomnieć o tym wrocławska gmina żydowska zaprasza wszystkich na Dni Wzajemnego Szacunku

W tym roku w ramach wydarzenia odbędzie się przegląd filmów przedstawiających wrocławskich Żydów, spektakle teatralne, wystawy, koncerty i zwiedzanie tradycyjnej mykwy. W rocznicę nocy kryształowej, w środę 9 listopada o godz. 18 spod Synagogi pod Białym Bocianem wyruszy Marsz Wzajemnego Szacunku pod hasłem „Pamiętając o przeszłości, idziemy z nadzieją na lepszą przyszłość”. Zakończy się on spotkaniem pod pomnikiem w miejscu spalonej podczas nocy kryształowej w roku 1938 synagogi przy ul. Łąkowej. Tamtej nocy naziści zniszczyli żydowskie mieszkania, sklepy i synagogi w całych Niemczech. Ulice zasłało szkło z pobitych okien i witryn sklepowych, dlatego te tragiczne wydarzenia nazywa się nocą kryształową.

Był to pierwszy zorganizowany pogrom, na który dały przyzwolenie władze państwowe. We Wrocławiu w czasie nocy kryształowej spłonęła Nowa Synagoga przy ul. Łąkowej, największa po berlińskiej bożnica w Niemczech i Austrii. Zdemolowano też Synagogę Sklowera, która mieściła się przy ul. Kazimierza Wielkiego, w okolicach dzisiejszego Kina Helios Nowe Horyzonty. Nie podłożono ognia pod Synagogę Pod Białym Bocianem, bo obawiano się, że ogień ze świątyni może przenieść się na zwartą zabudowę miasta. Noc kryształowa stała się początkiem wywózki żydowskich mieszkańców do obozów zagłady w Auschwitz-Birkenau, Majdanku, Sobiborze, Treblince i Bełżcu.

W środę będzie też można o godz. 17 obejrzeć w Synagodze pod Białym Bocianem spektakl „Rysa” wrocławskiego teatru ZAR oraz zobaczyć wystawę Joanny Helander, która podzieli się z widzami wyrywkami z życia swojej rodziny związanymi z przedwojennym Wrocławiem i ulicą Wallstrasse 33 (dzisiejszą Włodkowica). Wieczorem, o godz. 19.30 w Synagodze zostanie pokazany film „Wieczorem patrzę na księżyc” w reżyserii Joanny Helander i Bo Persson, w którym twórcy zajmują się tematem współczesnego terroryzmu w związku z nazizmem i faszyzmem. Rozmawiają z ofiarami ataków terrorystycznych z Algierii, Izraela, Kolumbii, Hiszpanii, Stanów Zjednoczonych i Irlandii Północnej oraz ekspertami w dziedzinie terroryzmu. Po filmie zaplanowano dyskusję z udziałem twórców. Bilety na film kosztują 10 zł.

Przegląd filmowy zaczyna się już w niedzielę 6 listopada w kinie Nowe Horyzonty filmem „Jesteśmy Żydami z Breslau”. Będzie to premierowy pokaz dokumentu o życiu żydowskich nastolatków, które dorastały w Breslau w latach 30. XX wieku. W programie także dokument o Bente Kahan i Aleksandrze Gleichgewichcie, działających na rzecz odrodzenia żydowskiej społeczności we Wrocławiu.

W kolejną niedzielę 13 listopada będzie można zwiedzić mykwę z Danielle Chaimovitz z wrocławskiej Gminy Żydowskiej. Danielle opowie o zasadach korzystania z mykwy i odpowie na wszystkie pytania. Wstęp: 8zł 

 

Dni Wzajemnego Szacunku 2016

Wśród wydarzeń, jakie przygotowano między 6 a 14 listopada wymienić możemy:

  • przegląd filmów w synagodze 7-13.11 (karnet na wszystkie pięć seansów w cenie 20 zł)
  • dwa spektakle (Teatr ZAR – „Rysa” 9.11 g. 17:00 & Teatr Żydowski w Bukareszcie – w roli głównej Maia Morgenstern znana z roli Marii z Nazaretu w „Pasji” Mela Gibsona 14.11 g. 18:00) [na oba spektakle wstęp wolny]
  • ekspozycje dwóch wystaw
  • koncert Bente Kahan „only a human being” 13.11 g. 18:00 (Bente Kahan śpiewa poezję Tadeusza Różewicza) bilety 30/50zł
  • MARSZ WZAJEMNEGO SZACUNKU 9.11.2016 godz. 18:00. Wydarzenie na facebooku

Program

06.11 NIEDZIELA

godz. 17:00 (Kino Nowe Horyzonty, ul. Kazimierza Wielkiego 19-21) „Jesteśmy Żydami z Breslau” – premierowy pokaz filmu dokumentalnego w reżyserii  Karin Kaper i Dirka Szusziesa o życiu żydowskich nastolatków, którym przyszło dorastać w Breslau w latach 30. XX wieku. Portret pokolenia, które ratując życie, rozproszyło się na wszystkie strony świata. Po filmie dyskusja z twórcami filmu.
Bilety dostępne w kasach Kina Nowe Horyzonty od 25.10.

07.11 PONIEDZIAŁEK

godz. 18:00 (synagoga Pod Białym Bocianem) „Bente i Olek” (31 min), reż. Andrzej Titkow – dokument o życiu Bente Kahan i Aleksandra Gleichgewichta. Ona urodziła się w żydowskiej rodzinie w Oslo. On wyemigrował do Norwegii po ogłoszeniu stanu wojennego. Tam się poznali, ale w 2000 r. zdecydowali się zamieszkać w Polsce. We Wrocławiu działają na rzecz odbudowania żydowskiej społeczności. 
Po filmie dyskusja z reżyserem i bohaterami filmu.

godz. 19:00 (synagoga Pod Białym Bocianem) „Fritz Bauer – śmierć na raty” (97 min), reż. Ilona Ziok – historia niemieckiego Żyda, który wojnę przetrwał w Danii i Szwecji. Po powrocie do Niemiec w 1949 r. pracował jako prokurator i sędzia, doprowadzając m.in. do rehabilitacji uczestników zamachu na Hitlera i skazania zbrodniarzy wojennych. Współpracując z izraelskimi służbami wywiadowczymi przyczynił się również do schwytania Adolfa Eichmana. Po filmie dyskusja z reżyserką. Prowadzenie: prof. dr hab. Krzysztof Ruchniewicz (dyrektor Centrum im. Willy’ego Brandta UWr)
Bilet na oba filmy: 10zł (karnet na wszystkie pięć filmów w synagodze – 20zł), rezerwacje: bilety@fbk.org.pl
tel. 71 782 81 23 / Bilety dostępne także godzinę przed filmem w synagodze.

08.11 WTOREK 

godz. 18:00 (synagoga Pod Białym Bocianem) „Przy Planty 7/9” (90 min), reż. Michał Jaskulski, Lawrence Loewinger – ulica Planty w Kielcach to miejsce, gdzie 4 lipca 1946 r. doszło do pogromu na ocalałych z Zagłady Żydach. W filmie pokazana jest nie tylko rekonstrukcja wydarzeń i komentarz historyczny, ale przede wszystkim próby przywrócenia pamięci o pogromie wśród mieszkańców Kielc. Głównym bohaterem jest Bogdan Białek, walczący o upamiętnienie ofiar i pojednanie pomiędzy Polakami i Żydami.

Bilet na film: 10zł (karnet na wszystkie pięć  filmów w synagodze – 20zł), rezerwacje: bilety@fbk.org.pl
tel. 71 782 81 23 / Bilety dostępne także godzinę przed filmem w synagodze.

09.11 ŚRODA

godz. 17:00 (synagoga Pod Białym Bocianem) „Rysa” – spektakl wrocławskiego Teatru ZAR. Wstęp wolny.

godz.  17:40 (synagoga Pod Białym Bocianem) Otwarcie wystawy Joanny Helander. To wyrywki z życia rodziny artystki, które związane są między innymi z przedwojennym Wrocławiem i ulicą Wallstrasse 33.

godz. 18:00 (dziedziniec synagogi Pod Białym Bocianem) MARSZ WZAJEMNEGO SZACUNKU
Z synagogi Pod Białym Bocianem do pomnika na miejscu spalonej 9. listopada 1938 r. Nowej Synagogi przy ul. Łąkowej. Pamiętając o przeszłości, idziemy z nadzieją na lepszą przyszłość.

godz. 19:00 (parking Wyższej Szkoły Bankowej, ul. Łąkowa 8) Prezentacja tymczasowej wystawy amerykańskiej artystki Kitty Hubbard. Na jedynym ocalałym od zniszczenia fragmencie muru Nowej Synagogi zostanie pokazana historia wybitnego śpiewaka operowego i kantora, Selmara Ceriniego.

godz. 19:30 (synagoga Pod Białym Bocianem) „Wieczorem patrzą na księżyc” (90 min), reż. Joanna Helander, Bo Persson – w filmie twórcy badają związki współczesnego terroryzmu z nazizmem i faszyzmem. Reżyserzy rozmawiają z ofiarami ataków terrorystycznych z Algierii, Izraela, Kolumbii, Hiszpanii, Stanów Zjednoczonych i Irlandii Północnej oraz ekspertami w dziedzinie terroryzmu. Po filmie dyskusja z udziałem twórców.
Bilet na film: 10zł (karnet na wszystkie pięć  filmów w synagodze – 20zł), rezerwacje: bilety@fbk.org.pl  
tel. 71 782 81 23 / Bilety dostępne także godzinę przed filmem w synagodze.

Wydarzenia towarzyszące:

13.11 NIEDZIELA

godzina 11:00 (synagoga Pod Białym Bocianem)

Zwiedzanie mykwy z Danielle Chaimovitz z wrocławskiej Gminy Żydowskiej. Czym jest mykwa? Przez kogo jest używana? Danielle opowie o zasadach korzystania z mykwy i odpowie na wszystkie pytania. Wstęp: 8zł Rezerwacja miejsc: bilety@fbk.org.pl

godzina 18:00 (synagoga Pod Białym Bocianem) 
Bente Kahan śpiewa poezję Tadeusza Różewicza, koncert „only a human being” (tłumaczenie utworów na język angielski: Joanna Trzeciak). Kontrabas : Adam Skrzypek, muzyka: Bente Kahan. Dochód z koncertu pomoże wesprzeć działalność statutową Fundacji Bente Kahan w synagodze Pod Białym Bocianem.
Bilety: 30/50zł, Rezerwacje: bilety@fbk.org.pl / tel. 71 782 81 23 / Bilety dostępne w salonach EMPiK, na stronie www.ticketpro.pl a także godzinę przed wydarzeniem w synagodze.

godzina 19:30 (synagoga Pod Białym Bocianem)
„Le beau danger” (110 min), reż. René Frölke.  Filmowy portret wybitnego rumuńskiego pisarza Normana Manei, autora opowiadań, esejów zajmujących się tematyką holocaustu, codziennym życiem w kraju komunistycznym i banicją, przetłumaczonych na ponad 20 języków. W Polsce ukazały się cztery jego książki: Październik, godzina ósma (Pogranicze 2000), O klownach. Dyktator i artysta (Pogranicze 2001), Powrót chuligana (Pogranicze 2010), Kryjówka (Czytelnik 2012).
Urodzony w Rumunii w Burdujeni-Suceava, Manea jako dziecko był deportowany w 1941r. do obozu koncentracyjnego w Transnistrii na Ukrainie, wraz z jego rodziną i całą okoliczną społecznością żydowską. Powrócił w 1945r. do Rumunii. W 1986 roku został uchodźcą politycznym, uciekając na Zachód od reżimu Ceaușescu. Film stanowi próbę odpowiedzi na pytanie, w jakim stopniu doświadczenia emigracji i alienacji ukształtowały jego twórczość.

Wydarzenie organizowane wspólnie z Rumuńskim Instytutem Kultury. Wstęp wolny.

14.11 PONIEDZIAŁEK

godzina 18:00 (synagoga Pod Białym Bocianem)
Spektakl „Dziś wieczorem: Lola Blau” Teatru Żydowskiego w Bukareszcie, według tekstu Georga Kreislera, austriackiego mistrza kabaretu. W roli głównej: Maia Morgenstern. Nostalgiczna, lecz okraszona czarnym humorem, opowieść o miłości do sceny i o trudnych życiowych wyborach wielu żydowskich artystów XX wieku.
Historia opowiedziana za pomocą słów i znakomitych piosenek kabaretowych. Monodram w reżyserii Alexandru Dabija w języku jidysz z polskimi napisami. Wydarzenie organizowane wspólnie z Rumuńskim Instytutem Kultury w Warszawie. 
Wstęp wolny. Rezerwacja miejsc: bilety@fbk.org.pl / tel. 71 782 81 23

Więcej informacji: www.fbk.org.pl / mail: bilety@fbk.org.pl / tel. 71 782 81 23

Projekt „Dni Wzjamnego Szacunku 2016” dofinansowano ze środków Gminy Wrocław (www.wroclaw.pl)

źródło: wroclaw.pl

Koncert / Wystawa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj