Sejm przyjął ustawę o statusie sędziów TK. Czy to koniec sporu politycznego ?

Trybunał K.jpg

Ten bałagan, który zrobiliście w czerwcu i październiku (2015 – red.) sprzątamy już cały rok. To wy złamaliście Konstytucję. Sędziowie Trybunału Konstytucyjnego w korespondencji mailowej byli przerażeni tym, co robicie. Sprzątamy po was, bo wyście złamali Konstytucję – mówił dziś w Sejmie poseł Prawa i Sprawiedliwości Stanisław Piotrowicz.

W piątkowym głosowaniu Sejm przyjął ustawę o statusie sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Poparło ją 228 posłów, przeciw było 189, dziewięć osób wstrzymało się od głosu.

Wczoraj, podczas dyskusji nad nową ustawą Stanisław Piotrowicz mówił: 

 

Sędziowie zachowują tytuł, przywileje, uposażenia, posiadają tytuł sędziego TK w stanie spoczynku, a więc swoją postawą pracują na wizerunek Trybunału. Stąd ustawodawca ma prawo oczekiwać, żeby sędziowie zachowywali się tak, by budować prestiż Trybunału, a nie go osłabiać. Skoro gwarantuje się uposażenie wysokie, obdarza się immunitetem, to chyba nie tak wiele jest, że wymaga się, aby sędzia zachowywał się godnie. Jeśli sędzia chce być politykiem, może się zrzec statusu sędziego w stanie spoczynku. Nikt ust nie knebluje, pozostawia wybór. Chcesz uprawiać politykę, zrezygnuj. To jest konsekwencja tego, co obowiązuje sędziego w stanie czynnym. Jeżeli coś się sędziemu nie podoba, to nie musi nim być.

Ustawa o statusie sędziów Trybunału Konstytucyjnego dotyczy uregulowania praw, obowiązków i zasad odpowiedzialności sędziów TK.

 

Stosunek służbowy sędziego Trybunału nawiązuje się po złożeniu ślubowania. Sędzia po złożeniu ślubowania stawia się niezwłocznie w Trybunale w celu podjęcia obowiązków, a prezes Trybunału przydziela mu sprawy i stwarza warunki umożliwiające wypełnianie obowiązków

– napisano w projekcie ustawy.

Ustawa mówi także o wprowadzeniu zakazu podejmowania dodatkowego zatrudnienia przez sędziów TK. Jedynym wyjątkiem w tej sytuacji może być praca naukowo-dydaktyczna.

Przyjęto poprawki Prawa i Sprawiedliwości, by określić wzór oświadczenia majątkowego sędziów Trybunału Konstytucyjnego oraz by zwolnić sędziów TK w stanie spoczynku z obowiązku przekazania na cel publiczny zysków z posiadanych akcji (mają tak robić sędziowie orzekający, pod rygorem odejścia z TK).

Ustawa wprowadza również możliwość wyciągania wobec sędziów TK konsekwencji dyscyplinarnych takich jak upomnienie, nagana, a nawet obniżenie wynagrodzenia lub odwołanie sędziego z pełnionego urzędu. Sędzia nie będzie mógł być jednak zatrzymany ani aresztowany, za wyjątkiem jego ujęcia na gorącym uczynku.

Posłowie przegłosowali dziś także rządowy projekt dotyczący m.in. obowiązku publikowania oświadczeń majątkowych sędziów i prokuratorów w Biuletynie Informacji Publicznej.

źródło: niezalezna.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj