Dolnośląscy policjanci zlikwidowali nielegalną wytwórnię krajanki tytoniowej – dwie osoby zatrzymane, straty państwa ponad 200 tys. zł

IS_tyton2.jpg

Ponad 350 kilogramów liści tytoniu bez akcyzy, 83 kilogramy krajanki tytoniowej oraz sprzęt służący do jej produkcji ujawnili podczas wspólnych działań policjanci z Wydziałów do walki z Przestępczością Gospodarczą z Wrocławia i Świdnicy, likwidując tym samym nielegalną wytwórnię funkcjonującą na terenie powiatu świdnickiego. W związku z tą sprawą dwóch mężczyzn zostało zatrzymanych. Straty Skarbu Państwa z tytułu nieopłaconego podatku akcyzowego szacuje się na kwotę blisko 225 tys. złotych. Zgodnie z przepisami kodeksu karnego skarbowego, za nielegalne produkowanie oraz magazynowanie wyrobów akcyzowych grozi kara pozbawienia wolności do lat 3 i wysoka grzywna.

2 listopada br., policjanci z Wydziałów dw. z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu oraz Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy, w ramach realizacji sprawy operacyjnej, przeprowadzili wspólne działania na terenie jednej z podświdnickich wsi. Według posiadanej przez funkcjonariuszy wiedzy, miała się tam znajdować nielegalna wytwórnia krajanki tytoniowej.

Informacja okazała się trafna. W pomieszczeniach magazynowych oraz zaparkowanym obok samochodzie dostawczym, policjanci ujawnili i zabezpieczyli ponad 350 kilogramów liści tytoniu bez akcyzy, 83 kilogramy krajanki tytoniowej oraz sprzęt służący do jej produkcji i porcjowania w postaci maszyny do rozdrabniania liści, noży oraz wagi elektronicznej.

Zatrzymani zostali też dwaj mieszkańcy Wrocławia, w wieku 24 i 30 lat, którzy w momencie wejścia przez funkcjonariuszy do pomieszczeń, pracowali przy produkcji. Podejrzewani trafili do policyjnego aresztu, a następnie usłyszeli zarzuty.

Biorąc pod uwagę ilość zabezpieczonego tytoniu, Straty Skarbu Państwa z tytułu nieopłaconego podatku akcyzowego w tym przypadku oszacować można na kwotę prawie 225 tys. złotych.

Zgodnie z przepisami kodeksu karnego skarbowego, za nielegalne produkowanie oraz magazynowanie wyrobów akcyzowych grozi kara pozbawienia wolności do lat 3 i wysoka grzywna.

st. asp. Wojciech Jabłoński

Źródło: KPP w Świdnicy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj