Pociąg Wrocław-Berlin kursuje do 8 stycznia

pociagi dolny slask.jpg

Od kwietnia z połączenia kolejowego między Wrocławiem a Berlinem skorzystało około 20 000 podróżnych. Pociąg do Kultury uruchomiony został w ramach ESK 2016 i okazał się sukcesem. Jego kursowanie będzie przedłużone do 8 stycznia 2017 roku. Ale samorządowcy zapowiadają walkę o takie połączenie na stałe.

0 kwietnia z dworca Berlin-Ostkreuz wyruszył pierwszy Pociąg do Kultury. Nawiązuje on do tradycji „Latającego Ślązaka” z lat 30. XX wieku. Pociąg kursuje między Berlinem, Cottbus i Wrocławiem. Połączył Brandenburgię i Dolny Śląsk.

Będą walczyć o połączenie stałe

Międzynarodowe połączenie miało zachęcać głównie do turystyki kulturalnej, bo motorem napędowym były wydarzenia ESK 2016 odbywające się we Wrocławiu. Pociąg okazał się jednak sukcesem też na innych polach i teraz zarówno samorządowcy z Niemiec i Polski zapowiadają walkę na wyższych szczeblach o takie połączenie na stałe.
– Potrzebujemy przyjaznej środowisku alternatywy dla ruchu samochodowego pomiędzy naszymi miastami. Pociąg do Kultury pokazał, jakie znaczenie może mieć dobrze rozbudowane połączenie z ofertą kolejową najwyższej jakości. Po zlikwidowaniu połączenia EC Wawel potrzebujemy więcej takich. Zwracam się tu przede wszystkim do federalnego ministra transportu – mówi Andreas Geisel, senator Berlina ds. transportu.

Wtóruje mu również prezes spółki Koleje Dolnośląskie. – To połączenie nowatorskie, a jego sukces frekwencyjny pokazuje potrzebę tego typu działań. Będziemy robić wszystko, aby to połączenie przedłużyć na okres 2-3 lat jako dwukierunkowe, będące atrakcyjnym również dla Wrocławian. Pociąg do Kultury cieszy się niesamowitą popularnością – latem zamiast planowanego jednego składu kursowały trzy pełne pociągi, a i tak musieliśmy dostawiać autobusy – wylicza Piotr Rachwalski.

Informacje praktyczne

Skład kursuje w każdą sobotę i niedzielę rano o godz. 8.31 ze stacji Berlin-Lichtenberg, docierając do Wrocławia o godzinie 13. Powrotne połączenia odchodzą z Wrocławia w sobotnie wieczory i niedzielne popołudnia. Rozkład jazdy dostępny jest w internecie na stronach VBB.de, Bahn.de i kolejedolnoslaskie.eu. Bilety na Pociąg do Kultury uprawniają do nieodpłatnego korzystania z autobusów i tramwajów MPK Wrocław i tych w Berlinie. Bilety na relację do Wrocławia obowiązują w dniu używania (do niedzieli do godz. 24.00). Bilety do Berlina obowiązują w dniu odjazdu przez cały dzień. Zakup biletów na połączenie po planowanej na 10 grudnia br. zmianie rozkładu jazdy będzie już wkrótce możliwy.

Najbliższe wydarzenia

W sobotę 26 listopada oraz 17 grudnia odbędą się w Pociągu do Kultury z Wrocławia do Berlina Noce Klubowe z muzyką graną na żywo przez DJ’a.  

Każdy pasażer – niezależnie od przedziału, w którym się znajduje – może uczestniczyć w Nocy Klubowej dzięki dostępnym słuchawkom i odpowiedniej dekoracji, takiej jak kula dyskotekowa i specjalne oświetlenie. Po przyjeździe tuż przed północą na stację Berlin-Ostkreuz, podróżni mogą poznać życie nocne Berlina w wybranych klubach, należących do najpopularniejszych w mieście. Organizatorem wydarzenia jest Komisja Klubowa (więcej informacji  na stronie www.clubcommission.de).

źródło: wroclaw.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj