Zdobądź Koronę Wrocławia

korona-wroclawia1.jpg

Na świecie walczą o Koroną Ziemi czy Koronę Maratonów, tymczasem u nas do zdobycia jest… Korona Wrocławia. By ją mieć trzeba w różnych częściach miasta pokonać ponad 470 m wysokości. Rekordzistka zrobiła to w zaledwie… 70 minut.

Korona Wrocławia to 5 wież widokowych. Zabawę, która ma na przybliżyć turystom i wrocławianom panoramę miasta z perspektywy różnych punktów widokowych, organizuje Towarzystwo Miłośników Wrocławia (TMW). Pomysł zrodził się przed 3 laty i do listopada 2016 r. Koroną Wrocławia może się pochwalić 169 osób. W w trakcie zaliczania poszczególnych „szczytów” jest kolejne 300 osób.

– Każdy, kto zdobędzie 5 wrocławskich szczytów, może otrzymać pamiątkową odznakę oraz tytuł „Zdobywcy Korony Wrocławia”. Najważniejsza jest tu jednak zabawa, widok na piękną panoramę Wrocławia i oryginalny sposób poznawania historii miasta – mówi Zbigniew Magdziarz, prezes Towarzystwa Miłośników Wrocławia.

Pięć punktów widokowych we Wrocławiu w sumie ma ponad 470 m wysokości. W tej grupie najniższa jest Wieża Matematyczna – 42 m, a najwyższy Sky Tower – 200 m.

– Rekordzistka zdobyła Koronę w zaledwie 70 minut. Najstarszy uczestnik miał 89 lat, a najmłodsi to wrocławskie przedszkolaki – wylicza Anna Nawara, sekretarz TMW i dodaje, że o Wrocławską Koronę walczy wielu turystów z Niemiec i Ukrainy: – Mówią, że chcą zobaczyć nasze miasto z góry, a gdy nie ma mgły, to widoki są piękne.

Do zdobycia jest pięć szczytów:

Żeby wziąć udział w zabawie, należy odebrać specjalną „Kartę Zdobywcy Korony Wrocławia”. Tę można nabyć w siedzibie TMW w „Kamieniczce Małgosia” przy ul. Odrzańskiej 39/40, jej koszt to 10 zł. Na karcie zostanie przybita pierwsza pieczątka, pozostałe należy zbierać przy okazji odwiedzin na pięciu wieżach widokowych.

Gdy zbierzemy już wszystkie pieczątki, kopię lub skan karty należy dostarczyć do biura TMW. Można go również przesłać na adres e-mail: tmw@tmw.com.pl. Zdobywcy Korony Wrocławia zostają wówczas wpisani do katalogu publikowanego na stronie internetowej TMW oraz otrzymują pamiątkową odznakę „Zdobywca Korony Wrocławia”. Zapoznaj się również z regulaminem Korony Wrocławia.

Warszawa też się bawi – organizują zimowe ekspedycje

W stolicy powstał pomysł zdobycia, w stylu alpejskim, 6 najwyższych wzniesień znajdujących się na terenie Warszawy – od Górki Gnojnej (dokładna wysokość nieznana, szczyt znajdujący się na terenie starego miasta) po Górkę Szczęśliwicką (152 m n.p.m., najwyższe wzniesienie na terenie Warszawy, w dzielnicy Ochota). Pomysłodawcą jest ogólnopolski związek pasjonatów szalonych wojaży z niemalże całej Polski – Podróżnicza Korona. O pomyśle napisał „National Geographic” – czytaj – Pierwsza Polska Zimowa Ekspedycja „Korona Warszawy”.

źródło: wroclaw.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj