Dutkiewicz nie chce apelu upamiętniającego ofiary katastrofy pod Smoleńskiem we Wrocławiu.

d i b.jpg

W tej sprawie wystosował list do Premier Beaty Szydło. Zdumiewa fakt, że Pan Prezydent nie widział problemu w honorowaniu  Zygmunta Baumana „zasłużonego”  w walce z Żołnierzami Niezłomnymi . Dlaczego więc  Prezydentowi przeszkadza odczytanie listy ofiar  katastrofy? 

Treść listu

Szanowna Pani Premier,

w życiu każdego narodu są momenty szczególne i daty najważniejsze. Dla Polaków 11 listopada jest właśnie taką datą. Odzyskanie niepodległości po ponad 120 latach to w naszej historii fakt, który Polaków ukonstytuował, zbudował naszą tożsamość, po wielu dziesięcioleciach rozbicia złączył we wspólnotę.

Mamy za sobą momenty wielkie, heroiczne, wielowiekową walkę o byt narodowy, nieustępliwość i bohaterstwo. Niestety nasza przeszłość nie jest naznaczona zbyt wieloma zwycięstwami. Tym bardziej 11 listopada 1918 roku jest świętem radości i jako takie powinno być obchodzone.

10 kwietnia 2010 roku doszło do największej w naszej współczesności katastrofy, w której zginęło wielu przedstawicieli polskiej elity politycznej. Byli wśród nich również moi przyjaciele, co sprawia, że była to także moja osobista tragedia. Jesteśmy tym ludziom winni pamięć i szacunek. Wiemy jednak, że kwestia smoleńska dzieli dziś polskie społeczeństwo, wiemy też, że katastrofa ta nie wiąże się z odzyskaniem przez Polskę niepodległości.

Zadbajmy więc wspólnie o to, żeby podziały nie zakłóciły najpiękniejszego i najbardziej radosnego dnia w polskim kalendarzu. Starajmy się świętować wspólnie, zjednoczeni zwycięstwem. Wspominajmy ludzi, którzy przed niemal wiekiem wywalczyli dla nas niepodległość, którzy sprawili, że Polska wróciła na mapy świata. Dlatego zwracam się do Pani Premier o powstrzymanie władz wojskowych przed włączaniem Apelu Smoleńskiego w obchody święta Odzyskania Niepodległości w 1918 roku. Jestem przekonany, że potrafimy godnie uczcić pamięć ofiar tej katastrofy, że potrafimy znaleźć odpowiednie dla tego aktu miejsce i czas. Sądzę, że taki gest przyczyni się do budowania jedności Polaków, do budowania wspólnoty

źródło: onet.pl/ GW.pl

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj