Gadowski: Powinniśmy nawiązać lepsze stosunki z Moskwą

512_23.png


Witold Gadowski gościł w Telewizji Republika.

Polacy szukają „silniejszego brata”

Polska ma ciągle mentalność postkomunistyczną i stale szuka tzw. silniejszego brata. Wcześniej była nim Moskwa, później Unia Europejska – która stale słabnie, teraz szukamy sojusznika w Stanach Zjednoczonych Ameryki.

USA traktuje nas jak petenta, na którego nie chce tracić dużo czasu i odsyła do innych „stowarzyszeń charytatywnych”. Amerykanie niestety nie liczą się z nami gospodarczo i politycznie. Wszystkie słowa, wypowiadane od czasu do czasu przez przedstawicieli Stanów Zjednoczonych są po prostu nieprawdziwe.

Nasz interes przede wszystkim

My natomiast patrzymy na Amerykę przez pryzmat wiz. Jeśli jakiś prezydent je zniesie – jest dobry, jeśli nie – jest niedobry. Musimy patrzeć przez pryzmat strategiczny, polityczny i gospodarczy. Patrzmy na własne i przede wszystkim istotne interesy.

Po tych słowach ludzie uznają mnie za prorosyjskiego szpiega. Moim zdaniem bardzo zyskalibyśmy w oczach Waszyngtonu, gdybyśmy poprawili stosunki polityczne z Rosją. Polski patriotyzm jest budowany poprzez pryzmat Moskwy, do której ciągle się odnosimy. Powinniśmy budować go w oparciu o procesy, które dzieją się na świecie.

Clinton czy Trump?

Bez względu na to, czy wygra kandydatka demokratów czy kandydat republikanów – musimy prowadzić własną politykę – ponieważ w USA niewiele się zmieni. Clinton jest reprezentantem najbardziej zdegenerowanego establiszmentu w historii Stanów Zjednoczonych. Trump natomiast – paradoksalnie – bardziej przewidywalny niż jego kontrkandydatka. Zarządzałby amerykanami jak manager. Miałby swojego dyrektora wykonawczego, czyli wiceprezydenta, który byłby najsilniejszym wiceprezydentem w dziejach USA.

NATO tylko na papierze

Gwarancje rządu amerykańskiego są ważniejsze, niż gwarancje NATO. Te pierwsze są konsekwentne i faktycznie mają znaczenie na arenie międzynarodowej. Gwarancje Sojuszu natomiast, to zapewnienia tylko na papierze.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ