Suplementy nie mają cudownej mocy

leki.jpg

Lekarze rodzinni przestrzegają: przyjmowanie suplementów diety na własną rękę może być wręcz szkodliwe dla zdrowia.

W Polsce suplementy diety są nadużywane. Co czwarty Polak przyjmuje suplementy diety przynajmniej kilka razy w tygodniu, a co trzecia kobieta stosuje je codziennie – wynika z ubiegłorocznych badań przeprowadzonych przez SW Research na zlecenie grupy On Board. Sytuacja się nie zmienia pomimo coraz liczniejszych kampanii, w których zaleca się ostrożność w suplementacji diety.

-Reklama takich produktów jest wszechobecna w mediach, ale to niejedyny problem – zauważa lekarz rodzinny Porozumienia Zielonogórskiego Małgorzata Stokowska-Wojda. – Żyjemy coraz szybciej i to odzwierciedla się także w sferze własnego zdrowia. Wielu pacjentów oczekuje natychmiastowych efektów jego poprawy, najlepiej za pomocą „cudownej” tabletki. O wiele łatwiej jest zażyć witaminy czy mikroelementy w kapsułkach niż zadbać o prawidłową dietę, bo to wymaga wysiłku. Tymczasem jeśli odżywiamy się prawidłowo, nasza dieta jest urozmaicona, zawiera odpowiednią ilość owoców i warzyw i jesteśmy zdrowi, nie potrzebujemy żadnej suplementacji. Suplementacja nie zastąpi też właściwego odżywiania.

Suplementy diety są łatwo dostępne – sprzedawane są bez recepty, nie tylko w aptekach, ale i w sklepach i na stacjach benzynowych. Przeciętny konsument nie ma żadnej wiedzy na ich temat, kieruje się więc tylko reklamą. Tymczasem suplementy mogą wschodzić w interakcje z lekami, żywnością, innymi suplementami – a przez to nie tylko nie pomóc, ale i zaszkodzić.

źródło: federacjapz.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj