Podatek bankowy nie zaszkodził instytucjom finansowym

kasa domena robert.jpg

Wprowadzenie podatku bankowego nie zaszkodziło instytucjom finansowym. Wskazują na to dane Narodowego Banku Polskiego, który opublikował wyniki finansowe sektora bankowego za okres pierwszych dziewięciu miesięcy br.

Według NBP, zysk netto sektora bankowego wyniósł w tym czasie ok. 11 mld 400 mln zł, rosnąc rok do roku o blisko 0,3 proc.

Banki poprawiły wyniki m.in. z tytułu odsetek i odpisów; jedyny wskaźnik, który uległ pogorszeniu, to ten osiągany z prowizji.

Eksperci wskazują jednak, że banki nie osiągnęłyby aż tak dobrych notowań, gdyby nie zyski ze sprzedaży udziałów w Visa Europe, które odkupiła amerykańska spółka matka.

Podobnie uważa poseł Gabriela Masłowska, wiceprzewodnicząca sejmowej Komisji Finansów Publicznych, która podkreśla, że nie jest to jedyny z powodów dobrej kondycji banków.

– Ta jednorazowa transakcja znacznie poprawiła wynik finansowy sektora bankowego. Niektórzy eksperci twierdzą, że gdyby nie tego typu operacja, ten wynik nie byłby aż taki dobry. Myślę, że głównym źródłem tego dodatniego wyniku finansowego jest utrzymujący się w Polsce popyt konsumpcyjny, spadające bezrobocie, poprawa kondycji gospodarki czy świadczenia dla rodziny. To powoduje, że konsumenci bardziej optymistycznie oceniają swoją sytuację: dokonują zwiększonych wydatków i podejmują inwestycje, często wspierając się kredytem. To jest dla banków korzystna sytuacja – mówi Gabriela Masłowska.

Podatek bankowy obowiązuje od lutego br. Zgodnie z nim m.in. banki, SKOK, firmy ubezpieczeniowe oraz pożyczkowe płacą rocznie daninę w wysokości 0,44 proc. wartości ich aktywów.

Wprowadzając go, rząd zakładał, że w 2016 r. przyniesie on zysk dla budżetu państwa na poziomie ok. 5 mld zł.

źródło: radiomaryja.pl

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj