W Trzebnicy odsłonią pomnik upamiętniający Polaków zamordowanych w 1940 roku przez sowiecki reżim komunistyczny

PLAKAT_press.jpg

Społeczny Komitet Budowy Pomnika-Krzyża „Katyń – Smoleńsk” ma zaszczyt zaprosić na uroczystość odsłonięcia pomnika upamiętniającego Polaków zamordowanych w 1940 roku przez sowiecki reżim komunistyczny. Pomnik upamiętnia również ofiary katastrofy smoleńskiej, w której 10 kwietnia 2010 roku zginęło 96 osób na czele z Prezydentem RP Lechem Kaczyńskim i jego żoną Marią, udających się do Katynia, aby złożyć hołd pomordowanym.

Program uroczystości przedstawia się następująco:

 

  • Uroczystość rozpocznie się 10 listopada 2016 roku o godzinie 10.00 Mszą Świętą w Bazylice pod wezwaniem Św. Bartłomieja i Św. Jadwigi w Trzebnicy.
  • Po uroczystej mszy świętej, ok. godziny 11.00 nastąpi przejście pod Pomnik zlokalizowany tuż obok, w kompleksie Sanktuarium św. Jadwigi, na pl. Jana Pawła II w Trzebnicy.
  • Po uroczystym odsłonięciu i poświęceniu monumentu wygłoszone zostaną przemówienia okolicznościowe.

 

Ważnym elementem ceremonii będzie udział orkiestry wojskowej i kompanii honorowej Wojska Polskiego.

Honorowy patronat nad uroczystością odsłonięcia pomnika objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

Obecny pomnik został wykonany z jasnego granitu. Wysokość krzyża wynosi 6 metrów, wymiary płyty bazowej wynoszą 2,60×2,60m. Na ramionach krzyża znajdują się inskrypcje „Bóg”, „Honor”, „Ojczyzna” oraz „Katyń 1940 Smoleńsk 2010”. Na skrzyżowaniu ramion krzyża umieszczono linearny wizerunek Orła Białego.

Prosty, surowy monument nawiązuje formą i rozmiarami do drewnianego krzyża katyńskiego wykonanego z drewna dębowego w 1990 roku, który został zniszczony przez wichurę wiosną 2014 roku. Tymczasowy, brzozowy krzyż został postawiony w tym miejscu 9 kwietnia 2014 roku, a poświęcony 10 kwietnia 2014 roku.

Latem 2014 roku zorganizowano pierwszą zbiórkę pieniędzy na budowę kamiennego pomnika i dokonano zakupu kamienia. Wówczas rozpoczęto procedury związane z uzyskaniem niezbędnych uzgodnień, w tym z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków we Wrocławiu oraz uzyskano pozwolenie na budowę obecnego monumentu.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj