Prof. Polak: Święto Niepodległości nie powinno dzielić

marsz patryjotow.jpg

Prof. Wojciech Polak, historyk i wykładowca Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, podkreślił w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja, że świętowanie niepodległości powinno być oparte nie tylko na zadumie i refleksji, ale też radości i dumie bycia obywatelem państwa polskiego.

Historyk ma nadzieję, że Święto Niepodległości 11 listopada przestanie dzielić Polaków.

– Mam nadzieję, że te marsze patriotyczne, które organizowane będą zwłaszcza w Warszawie, będą jednym wielkim marszem Polaków. Święto Niepodległości zdążyło się już zakorzenić, chociaż komuniści robili wszystko, by Polacy o tym świecie zapomnieli i żeby tego święta w ogóle nie było. Rzeczywiście w niektórych środowiskach zanikało trochę przeświadczenie o tym, że jest to dzień świąteczny. Na szczęście udało się to odbudować i dla wszystkich Polaków jest to jedno z najważniejszych świąt narodowych – wskazał prof. Polak.

Wykładowca WSKSiM dodał, że powstają również nowe formy świętowania 11 listopada.

– Z jednej strony zaduma, pamięć o bohaterach i oddawana im cześć, a z drugiej strony radość. Trochę tej radości brakowało w celebrowaniu różnych świąt narodowych w Polsce. Musimy się wzorować na np. Amerykanach, dla których święta narodowe są swoistym festynem. Musimy trochę w te tony iść. Powinny się one również łączyć z poczuciem dumy – wskazał prof. Wojciech Polak.

źródło: radiomaryja.pl

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj