Wrocławianie od 15 lat pokazują, jak należy świętować Dzień Niepodległości. W stolicy Dolnego Śląska od kilkunastu lat organizowana jest uroczysta, radosna Parada Niepodległości, w której uczestniczą szkoły, rodziny z dziećmi, wojskowi, policjanci, harcerze i setki wrocławian. W barwnym korowodzie prowadzonym przez Marszałka Piłsudskiego, za którego przebiera się aktor, w towarzystwie Prezydenta Wrocławia uczestniczy kilkanaście tysięcy osób.
Uczniowie z kilkudziesięciu szkół dumnie niosą ich emblematy, a także eksponaty nawiązujące do wydarzeń historycznych i transparenty. Wielu z nich przebiera się w historyczne stroje, spotkać tam można oddziały husarzy na hulajnogach, rycerzy, legionistów w XIX-wiecznych mundurach czy powstańców, a także grupy we współczesnych mundurach. Uczniowie niosą też tablice ze zdjęciami żołnierzy podziemia niepodległościowego, portrety Marszalka Piłsudskiego i ojców polskiej niepodległości. Widać, że nauczyciele historii dobrze przygotowali ich do tego dnia. Przemarsz zawsze poprzedza popis musztry w wykonaniu kompanii reprezentacyjnej szkoły oficerskiej we Wrocławiu.
W tym roku Parada Niepodległości odbędzie się we Wrocławiu już po raz piętnasty. Lubię bardzo to święto, cieszy widok patriotycznej młodzieży, która tak licznie w paradzie uczestniczy i raduje się z przeżywania tego dnia.
Organizowany przez środowiska narodowe już po raz siódmy pochód zwany „Marszem Patriotów” przechodzi ulicami Wrocławia w godzinach popołudniowych i nie ściera się z oficjalną paradą. Czyżby Wrocław był przykładem tolerancji i wzajemnego szacunku?
autor: Maria WANKE-JERIE
Absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego, z wykształcenia matematyk teoretyk, specjalista PR, od 25 lat pracownik Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Współtworzyła pierwszy „Raport o stanie nauki w Polsce”. Współautorka biografii Romana Niegosza „Potrzeba ludzi przyzwoitych. Roman Niegosz – życie dla Polski” oraz „Zobowiązywała mnie przysięga. Proces Władysława Frasyniuka 1982”. Odznaczona Medalem „Niezłomni” (2013).