Ponad 1200 osób wyraziło swój przeciw w sprawie nadania medalu „Alumno Bene Merenti” Adamowi Michnikowi

michnik i ksiadz.jpg

Ponad 1200 osób wyraziło swój przeciw w sprawie nadania medalu „Alumno Bene Merenti” Adamowi Michnikowi przez Uniwersytet im. Adama Mickiewicza. Akcję zbierania podpisów prowadzi Akademicki Klub Obywatelski im. prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

– To środowisko i Michnik osobiście – zablokował trzy wielkie procesy – dekomunizację, lustrację i reprywatyzację. Te trzy procesy zadecydowały o tym, że przebieg zmian ustrojowych w Polsce nie przebiegał tak jak mógł przebiegać – powiedział prof. Stanisław Mikołajczak, przewodniczący AKO.

Z powodu wyróżnienia Michnika  Wiesław Antkowiak, prof. Wydziału Chemii UAM, napisał list do rektora tej uczelni:

„Jako członek społeczności akademickiej, emerytowany profesor zwyczajny Wydziału Chemii UAM, zgłaszam votum separatum od decyzji władz uczelni w sprawie przyznania Medalu Alumno Bene Merenti Adamowi Michnikowi jako wyraz uznania ‘środowiska akademickiego’. Pomijając uzasadnienie Kapituły, niewarte polemiki (…)  pragnę zauważyć, że opinia pięciu członków Kapituły chluby im z pewnością nie przynosi, natomiast publiczne stwierdzenie, że owa opinia  ‘jest wyrazem uznania środowiska akademickiego’ mnie i wielu innych członków tego środowiska obraża”.

– Nie oczekujemy od władz UAM, że zajmie jakieś stanowisko wobec naszego protestu. Chcieliśmy tylko opinii publicznej puścić sygnał, że nie całe środowisko akademickie tak myśli – dodaje prof. Stanisław Mikołajczak.

Swój sprzeciw wyraził także artysta, muzyk i członek AKO, Jan Martini.

– Gorliwość z jaką Gazeta Wyborcza walczyła z próbami dekomunizacji i lustracji spowodowała, że niektórzy ludzie zaczęli się zastanawiać czy przypadkiem ta gazeta nie powstała z błogosławieństwem komunistów – tłumaczy Jan Martini.

Dr. Tadeusz Dziuba, poseł PiS-u oraz członek AKO, negatywnie ocenia działalność Adama Michnika po 89 roku.  Jego zdaniem przyznanie wyróżnienia naczelnemu Wyborczej przez władze poznańskiego uniwersytetu było niestosowne.

– Uważam, że to był błąd ze strony władz uczelni – dodaje doktor.

Adam Michnik został odznaczony medalem poznańskiego UAM w drugiej połowie października.

Każdy, kto chciałby zaprotestować przeciwko decyzji rektora UAM może to uczynić poprzez stronę internetową ako.poznan.pl. Większość z podpisujących się to absolwenci uczelni wyższych. Dużą grupę stanowią profesorowie i doktorzy.

źródło: radiomaryja.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj