Szkoły wyższe: Święto wrocławskiej nauki

uczenie.jpg

Otwarte posiedzenie Kolegium Rektorów, nowi doktorzy honoris causa oraz uroczystości na uczelniach – 15 listopada przypada Święto Wrocławskiej Nauki.

Święto obchodzone jest w rocznicę pierwszego polskiego wykładu w powojennym Wrocławiu. Prof. Kazimierz Idaszewski wygłosił go przed studentami Politechniki.

We wtorek, 15 listopada o godz. 16.00 w Oratorium Marianum odbędzie się otwarte Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola, które uświetni koncert Chóru Uniwersytetu Medycznego. Ale uroczystości rocznicowe rozpoczną się już rano od środowiskowej mszy w kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego (godz. 8.00) oraz złożenia kwiatów pod pomnikiem Martyrologii Profesorów Lwowskich (godz. 9.00). 
Nagrodę KRUWiO im. prof. Józefa Dudka odbierze w tym roku prof. Jerzy Monkiewicz z Uniwersytetu Przyrodniczego.

Odrębne gale przygotowują największe uczelnie Wrocławia. Kulminacyjnym punktem święta wrocławskiej nauki na Politechnice Wrocławskiej będzie nadanie tytułu doktora honoris causa prof. Jerzemu Leszczyńskiemu z amerykańskiego Jackson State University. Uczony zajmuje się badaniami w zakresie m.in. natury wiązań chemicznych, powierzchni energii potencjalnej, chemii powierzchni i atmosfery. Od wielu lat współpracuje z chemikami z Politechniki Wrocławskiej.

Podczas uroczystości na Uniwersytecie Wrocławskim, 15 listopada o godz. 11.00 w Oratorium Marianum, tytułem doktora honoris causa zostanie wyróżniony prof. Moshe Rosman z Uniwersytetu Bar-Ilan w Izraelu, wybitny historyk, specjalista w dziedzinie historii Żydów polskich.
Natomiast tegorocznymi laureatami nagrody Księżnej Jadwigi Śląskiej są w tym roku: prof. Norman Davies, pisarz, historyk, autor wielu prac dotyczących historii Wrocławia, Polski i Europy, oraz prof. Norbert Conrads, znawca dziejów Śląska, autor m.in. monografii poświęconej Oratorium Marianum.

Przed rokiem wrocławskie środowisko naukowe wspólnie świętowało 70-lecie tamtego wykładu. W tym roku swoje jubileusze organizują poszczególne uczelnie, z których część wyodrębniła się z Uniwersytetu i Politechniki we Wrocławiu. W październiku 70-lecie świętowała Akademia Wychowania Fizycznego.

W poniedziałek, 14 listopada 65-lecie uczelni obchodzić będą władze, wykładowcy i studenci Uniwersytetu Przyrodniczego. Uczelnia powstała w 1951 roku w wyniku połączenia uniwersyteckich wydziałów: Medycyny Weterynaryjnej i Rolnictwa oraz nowo powstałych wydziałów: Melioracji Rolnych i Zootechniki.

Podczas poniedziałkowej akademii honorowym doktoratem Uniwersytetu Przyrodniczego zostanie wyróżniony prof. Zygmunt Litwińczuk, specjalista z zakresu hodowli zwierząt, rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Na cały rok 2016 rozplanowano wydarzenia rocznicowe na Akademii Sztuk Pięknych, to w większości wystawy prac wykładowców uczelni i artystów z nią związanych.

źródło: wroclaw.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj