Co z jednolitym podatkiem? Premier Szydło ujawnia plany rządu

kasa domena 2.jpg

Premier Beata Szydło zapowiada, że do końca roku opinia publiczna pozna szczegóły dotyczące planów wprowadzenia jednolitego podatku. Szefowa rządu wyjaśnia, że decyzje w tej sprawie będą ściśle powiązane z deklaracjami dotyczącymi podniesienia kwoty wolnej od podatku.

Podsumowując rok pracy rządu szefowa rządu podkreśla, że jej gabinetowi udało się zrealizować wiele zapowiadanych jeszcze przed wyborami obietnic jednak przyznaje, że w pewnych kwestiach nie udało się również uniknąć błędów.

 

– W ciągu tych 12 miesięcy zrobiliśmy bardzo dużo z tego programu, który zapowiadaliśmy, i praktycznie wszystkie deklaracje, które zostały złożone przeze mnie w exposé, zostały wypełnione. Ostatnia – przyjęcie ustawy o obniżeniu wieku emerytalnego, wczoraj w Sejmie. Dotrzymaliśmy słowa. Natomiast nie uniknęliśmy tez błędów. My się do tego przyznajemy, ja cały czas podkreślam, że musimy pamiętać o tym, że służymy Polakom, że jest pokora i jeżeli błędy popełniamy, to wyciągamy z nich wnioski – tłumaczyła na antenie RMF FM premier Beata Szydło.

W dalszej części rozmowy premier Szydło poinformował na temat obecnych prac rządu nad propozycją wprowadzenia jednolitego podatku i podniesienia kwoty wolnej od podatku.

 

– Jeżeli przyjmiemy jednolity podatek, jednolitą daninę, a taka decyzja zostanie przez nas podana do wiadomości publicznej do końca roku, jeżeli zdecydujemy się na wprowadzenie tego rozwiązania, wówczas kwota wolna od podatku zostanie skonsumowana w ramach tej jednolitej daniny. Jeśli nie przyjmiemy jednolitej daniny, to kwota wolna od podatku będzie podwyższana, ale też od razu chcę powiedzieć – nie w tej wysokości, która została zadeklarowana przez pana prezydenta w kampanii wyborczej, potem złożona w jego projekcie ustawy – mówiła szefowa rządu.

Pytana o to, czy przedsiębiorca zarabiający na przykład ponad 6 tys. zł brutto miesięcznie i rozliczający się nie z CIT-u, lecz z PIT-u po wprowadzeniu planowanych przez rząd zmian będzie płacił większy podatek wyjaśnia, że taka sytuacja nie będzie miała miejsca przy jednolitej daninie.

 

– Nie będzie płacił wyższego podatku. Dlatego m.in. nie zgodziłam się na to, żeby w tej chwili już ogłosić założenia tych zmian, bo muszę mieć pewność, że właśnie przedsiębiorcy nie będą ponosili wyższych kosztów. To wymaga jeszcze wyliczenia i analiz, i jeżeli zdecydujemy się na wprowadzenie jednolitego podatku, to tylko wtedy, jeśli nie będzie to uderzało w przedsiębiorców – tłumaczyła na antenie RMF FM premier Beata Szydło.

źródło: niezalezna.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ