Lokalne Biuro Rewitalizacji powstaje na Przedmieściu Oławskim

wrocław z logo.jpg

Na Przedmieściu Oławskim, przy ul. Hercena 13 powstaje Lokalne Biuro Rewitalizacji. To będzie miejsce pracy, spotkań, doradztwa, dyskusji i wymiany doświadczeń. W swobodnej atmosferze będzie można podyskutować o przyszłości Przedmieścia Oławskiego, a ponadto poznać plany rewitalizacji, zgłosić pomysł lub problem, skorzystać z bezpłatnego doradztwa i poznać sąsiadów. Od 16 do 19 listopada zorganizowane będą dni otwarte. Od 21 listopada, biuro rozpocznie działalność.

O pracy Lokalnego Biura Rewitalizacji mówi Grażyna Adamczyk-Arns, prezes Zarządu Wrocławska Rewitalizacja Sp. z o.o.

Dlaczego na Przedmieściu Oławskim powstaje Lokalne Biuro Rewitalizacji?

Grażyna Adamczyk-Arns: – Proces rewitalizacji na Przedmieściu Oławskim rozpoczął się jakiś czas temu – od badań, analiz, konsultacji. Teraz proces ten nabiera tempa. 21 kwietnia 2016 r. Rada Miejska uchwaliła Lokalny Program Rewitalizacji, który umożliwia starania o zewnętrzne środki finansowe dla projektów rewitalizacji. Obecnie przygotowujemy wnioski aplikacyjne dla szeregu projektów na Przedmieściu Oławskim. W przypadku pozyskania dotacji, do połowy 2019 roku będą zrealizowane: zagospodarowanie nabrzeży Oławy, modernizacja oficyn i dostosowanie ich do funkcjonowania jako lokalne centra aktywności dla mieszkańców, remonty i zagospodarowanie podwórek, remonty lokali w parterach z przeznaczeniem pod działalność gospodarczą, społeczną i kulturalną, remonty szkół. Otwierając Lokalne Biuro Rewitalizacji chcemy być bliżej wydarzeń na Przedmieściu Oławskim. Biuro jest dla mieszkańców i wszystkich, którzy chcą włączyć się do działań na rzecz osiedla – a więc też instytucji, przedsiębiorców, organizacji pozarządowych, artystów, studentów, seniorów, dzieci ….

Czym się będzie zajmować Lokalne Biuro Rewitalizacji?

– To będzie miejsce pracy, spotkań, doradztwa, dyskusji i wymiany doświadczeń. W swobodnej atmosferze będzie można podyskutować o przyszłości Przedmieścia Oławskiego, a ponadto poznać plany rewitalizacji, zgłosić pomysł lub problem, poznać możliwości włączenia się w działania na rzecz poprawy otoczenia mieszkaniowego, skorzystać z bezpłatnego doradztwa, poznać sąsiadów.

Kto i z jakimi sprawami może tam przyjść? Dotyczy to tylko mieszkańców Przedmieścia Oławskiego?

– Do biura mogą przyjść wszyscy, którzy chcą włączyć się do działań na rzecz osiedla – a więc nie tylko mieszkańcy, ale też instytucje, przedsiębiorcy, organizacje pozarządowe. Można przyjść z problemem, pomysłem, pytaniem lub propozycją. Na pewno nie wszystkie sprawy będziemy potrafili rozwiązać, ale postaramy się wesprzeć i przekierować na właściwe tory.

Co będzie dalej ze sprawami, które zgłoszą mieszkańcy?

– Przede wszystkim chcemy informować, edukować, doradzać i tworzyć sieci współpracy. Będziemy słuchać, w jakich dziedzinach potrzebne jest doradztwo i informacja i odpowiednio reagować, np. w zakresie remontów, pozyskiwania funduszy na akcje sąsiedzkie, organizowania wspólnych wydarzeń itd. W zależności od zgłaszanych problemów będziemy wspólnie z mieszkańcami szukać rozwiązań i możliwości konkretnego wsparcia (nie zawsze wsparcie finansowe jest konieczne, często chodzi o pokonanie barier formalnych czy pozyskanie wiedzy). Czasami będzie to życzliwa sąsiadka, która przyniesie zakupy, a czasami doradztwo w zakresie zarządzania budżetem domowym. Zdajemy sobie sprawę, że problemów i tematów będzie mnóstwo i że trudno jest dzisiaj przewidzieć ich rodzaj.

Jakie już są efekty rewitalizacji Przedmieścia Oławskiego i co z tego mają, i będą mieć w przyszłości, mieszkańcy?

– Na pewno wizerunek Przedmieścia Oławskiego powoli zmienia się w świadomości mieszkańców Wrocławia. Nagle jest wielkie zainteresowanie tą dzielnicą. Przyjeżdżają artyści i architekci, co chwilę odbywają się warsztaty studenckie, seminaria, debaty. Widać też zainteresowanie inwestorów, a młodzi ludzie kupują tu mieszkania i wiążą z tym osiedlem swoją przyszłość. To oznacza, że zaufali planom rewitalizacji, że wierzą w pozytywne zmiany, jakie tu nastąpią i chcą inwestować tu swoje siły i finanse. W najbliższych latach wiele się zmieni – nabrzeża, lokale usługowe, miejsca spotkań i zajęć dla mieszkańców, podwórka. Wszystkie te projekty będą impulsem do dalszych inwestycji – przyciągną kolejne inicjatywy, pozwolą mieszkańcom uwierzyć, że zaangażowanie na rzecz własnego miejsca zamieszkania ma sens.

Lokalne Biuro Rewitalizacji przy ul. Hercena 13

Od 21 listopada 2016 r., biuro czynne będzie w poniedziałki, wtorki i w piątki w godz. 12.00-16.00, w środy w godz. 8.00-12.00, a w czwartki w godz. 14.00-18.00.

Kontakt

  • Wrocławska Rewitalizacja Sp. z o.o.; e-mail: olawskie@w-r.com.pl; www.w-r.com.pl
  • Biuro główne: Kuźnicza 56, 50-138 Wrocław; tel.: 71 342 20 59
  • Biuro lokalne: Hercena 13, 50-543 Wrocław; tel.: 71 366 17 31

16-19 listopada 2016 r. w Lokalnym Biurze Rewitalizacji przy ul. Hercena 13 odbędą się dni otwarte

źródło: wroclaw.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj