Już za miesiąc zmiana prezesa TK. Sprawdź kto zastąpi Rzeplińskiego

Trybunał 24 nowy.jpg

Za miesiąc upływa kadencja Andrzeja Rzeplińskiego, obecnego prezesa Trybunału Konstytucyjnego. Już wiadomo, kto zajmie jego miejsce – jako sędziego, nie szefa TK. Prawo i Sprawiedliwość przedstawiło swojego kandydata, to dr hab. Michał Warciński.

19 grudnia kończy się kadencja sędziego Andrzeja Rzeplińskiego, który zasiada w TK od 19 grudnia 2007 r., a od 3 grudnia 2010 r. jest prezesem Trybunału. Jak poinformowała w piątek Beata Mazurek, rzecznik klubu PiS, kandydatem ugrupowania na miejsce Rzeplińskiego będzie dr hab. Michał Warciński.

Warciński pełni obecnie funkcję dyrektora Biura Analiz Sejmowych Sejmu RP. Jest doktorem habilitowanym nauk prawnych, specjalność prawo cywilne, adiunktem w Instytucie Prawa Cywilnego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

Do wyboru nowego sędziego TK może dojść już na najbliższym posiedzeniu Sejmu, które odbędzie się w dniach od 30 listopada do 2 grudnia, albo na ostatnim w tym roku, czyli 13-16 grudnia.

300polityka.pl zwraca uwagę, że Michał Warciński może odegrać istotną rolę przy wyborze nowego prezesa Trybunału Konstytucyjnego. „Nowa ustawa o organizacji i trybie postępowania przed TK – nad którą obecnie trwają prace w Sejmie – mówi bowiem, iż obradom Zgromadzenia Ogólnego ws. wyboru nowego prezesa będzie przewodniczyć najmłodszy stażem sędzia Trybunału” – przypomina portal.

źródło: niezalezna.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ