Trzy filmy obejrzeli widzowie w trakcie retrospektywy Festiwalu Filmowego „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”, jaka 17 listopada odbyła się w dzierżoniowskiej sali „Tęcza”. Tegoroczna retrospektywa zorganizowana została przez miejscowe środowiska patriotyczne (m.in. Klub Gazety Polskiej Dzierżoniów II i Obywatelski Ruch Patriotyczny) pod patronatem posła Michała Dworczyka.
Widzów przywitali prowadzący ten wieczór filmowy Janusz Maniecki i Jarosław Kresa. Przybyli na salę zobaczyli we czwartek następujące filmy dokumentalne:
„Inka. Zachowałam się jak trzeba” w reż. Arkadiusza Gołębiewskiego. Obraz opisujący działalność legendarnej łączniczki z Oddziału V Wileńskiej Brygady AK, działającej na terenie Pomorza, Danuty Siedzikówny ps. „Inka”.
”Pan major Łupaszka” w reż. Arkadiusza Gołębiewskiego. Film, którego osią są poszukiwania szczątków majora na warszawskiej Łączce na Cmentarzu Powązkowskim, a także przygotowania do pogrzebu. Kamera towarzyszy pracom poszukiwawczym ofiar terroru komunistycznego, prowadzonym przez prof. Krzysztofa Szwagrzyka, wzruszającym chwilom, kiedy zostaje ogłoszone odnalezienie ciała majora oraz procesowi przygotowania do pogrzebu.
„Sieroty Wołynia. Córki Zamościa” w reż. Macieja Wojciechowskiego. Film przedstawiający trzy osoby: Janinę Kalinowską, Teresę Radziszewską i Zofię Szwal. Pochodzące z Wołynia bohaterki tej opowieści zostały osierocone w wyniku ludobójczych działań UPA. Całe ich dojrzałe życie koncentruje się wokół upamiętniania ofiar tych wydarzeń. Aktywnie uczestniczą w działalności Stowarzyszenia Upamiętniania Polaków Pomordowanych na Wołyniu, którego staraniem postawiono w miejscach największych zbrodni UPA na Wołyniu trzydzieści jeden dziesięciometrowych krzyży.
Spotkanie zakończyła dyskusja prowadzona przez redaktor Wiolettę Rybczyńską z Telewizji Dami Wałbrzych.
Warto przypomnieć, że była to druga w Dzierżoniowie edycja retrospektywy Festiwalu NNW. Przed rokiem jednym z punktów programu retrospektywy było kręcenie krótkich filmów dokumentalnych przed młodzież z Dzierżoniowa i Bielawy.
źródło: zPrawa.pl
Foto: K. Janeczko