Skamieniały potwór z wyspy Skye

Fischsaurier_fg01.jpg

Skamielina, nazwana potworem ze Storr Lochs, to niemal nietknięty szkielet ichtiozaura. Te morskie gady, już wymarłe, żyły w epoce dinozaurów. Można je określić mianem pływaków dzięki długim, wąskim nosom i stożkowatym zębom, które idealnie nadawały się do jedzenia oceanicznych ryb.

Odkrycia dokonał amatorski kolekcjoner skamielin, a ichtiozaura ze Storr Lochs uważa się za najbardziej kompletnego gada morskiego z epoki dinozaurów znalezionego w Szkocji. Szkielet utknął w skale osadowej, która się utwardziła, kiedy w paleocenie, około 56 milionów lat temu, lawa pokryła teren wyspy Skye.

Ichtiozaur został odkryty w 1966 roku, kiedy Norrie Gillies wybrał się na spacer po plaży. Zauważył w pewnym momencie, że spośród skał wystają sznurki kręgów przypominające stosy brązowych popielniczek.

Gillies nawiązał kontakt ze Szkockim Muzeum Królewskim, które kilka tygodni później wysłało zespół, by usunął skamielinę. Przez lata Norrie Gillies kontaktował się z muzeum w sprawie skamieliny, ale przez cały czas tkwiła onaw skale. Znalazca zmarł w 2011 roku i nie dożył chwili, gdy odkryty przez niego ichtiozaur ujrzał światło dzienne.

Na początku 2015 roku kilku naukowców natrafiło na skamielinę w zbiorach muzealnych. Wyjęli szkielet z kamiennej obudowy i zatrudnili wybitnego konserwatora, który przygotował skamielinę na specjalną wystawę, której otwarcie nastąpiło 5 września bieżącego roku.

Foto: Fritz Geller-Grimm – Praca własna, CC BY-SA 2.5, Commons Wikimedia

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ