Dr M. Szołucha: Polsce potrzebne jest uproszczenie zasad gospodarki

rozwój.jpg

To jest plan, który w najszersze możliwe ramy ujmuje zasady prowadzenia polityki gospodarczej.[…] Poruszamy się (i słusznie) od ogółu do szczegółu – powiedział dr Marian Szołucha. Ekonomista z Akademii Finansów i Biznesu Vistula w programie „Polski punkt widzenia” ocenił założenia „Konstytucji biznesu,” przedstawione wczoraj przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego.

Jak zauważył dr Marian Szołucha, „Konstytucja biznesu” powraca do najważniejszych zasad w myśleniu o polityce gospodarczej.

– Przywracamy kilka kardynalnych, powiedziałbym kanonicznych, zasad w myśleniu o polityce gospodarczej.[…] Te zasady to: chcącemu nie dzieje się krzywda, to jest zasada domniemania niewinności, przeniesiona z prawa karnego na prawo gospodarcze, w tym podatkowe, to jest zasada mówiąca o tym, jak powinna wyglądać hierarchia celów polityki gospodarczej i że na jej szczycie musi stać obywatel, czyli konsument – wskazywał dr Marian Szołucha.

Podstawowe założenia tego dokumentu nawiązują do zdrowych zasad, które przez wiele wieków obowiązywały w gospodarce europejskiej – podkreślił ekonomista.

– To była gospodarka mądra. To była gospodarka oparta na zdrowych zasadach, bo pewne rzeczy w historii, także w historii gospodarczej, są po prostu niezmienne i pewne prawidła w związku z tym są uniwersalne – akcentował dr Szołucha.

Ekspert ocenił, że najbardziej spektakularną zapowiedzią „Konstytucji biznesu” jest zlikwidowanie REGON-u.

– Najbardziej spektakularną zapowiedzią, choć nie najistotniejszą co do meritum, jest zniesienie numeracji prowadzonej przez GUS, jego delegatury, a mam na myśli REGON. Jedynym identyfikatorem do celów podatkowych i w ogóle do celów kontaktu przedsiębiorcy z państwem będą numery NIP – powiedział dr Marian Szołucha.

Bardzo ważnym elementem „Konstytucji biznesu” jest również zasada milczącej zgody, dzięki której możliwa stanie się ocena pracy urzędników – zwrócił uwagę dr Marian Szołucha.  

– Będzie można wreszcie oceniać urzędników. Tak jak często po wizycie w serwisie samochodowym czy po skorzystaniu z aplikacji taksówkarskiej możemy wprowadzić ocenę konkretnego usługodawcy […] tak i w urzędzie będzie można ocenić już wkrótce, jakość obsługi przez urzędnika. Ustawiona zostanie tak naprawdę relacja, kto dla kogo w tym urzędzie jest, kto wobec kogo pełni rolę służebną i za czyje pieniądze tam pracuje –wyjaśnił dr Szołucha.

Ekonomista z Akademii Finansów i Biznesu Vistula podkreślił również, że w Polsce potrzebne jest uproszczenie zasad gospodarki.

– Potrzebne jest nam jeszcze to uwolnienie gospodarki, jej odbiurokratyzowanie, uproszczenie zasad. Krótko mówiąc, potrzebne jest zerwanie z takim fałszywym dylematem, jaki w głowach polityków chyba ciągle jeszcze istnieje, pomiędzy wolnym rynkiem a sprawnym państwem. […] Między wolnym rynkiem i sprawnym państwem jest i powinna być symbioza – wskazywał dr Marian Szołucha.

źródło: radiomaryja.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj