ZWIEŃCZENIE JUBILEUSZU MIŁOSIERDZIA

milo1.jpeg

20 listopada Kościół obchodzi uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. Uroczystość tę wprowadził do liturgii papież Pius XI encykliką „Quas Primas” z 11 grudnia 1925 r. na zakończenie roku jubileuszowego. Papieska encyklika ustanowiła tę uroczystość jako przeciwstawienie się silnym tendencjom ateistycznym i laickim, które w tym czasie były bardzo popularne. Wskazywała na Chrystusa jako Króla mającego władzę nad człowiekiem i całym światem.

W niedzielę Jubileuszowego Aktu będzie można dokonać we wszystkich kościołach w Polsce. Będzie to zwieńczenie Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia oraz Jubileuszu 1050. rocznicy Chrztu Polski.

W sobotę 19 listopada w podkrakowskich Łagiewnikach Jubileuszowy Akt Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana wypowiedzieli wierni ( ok. 100 tys.) licznie zgromadzeni w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Przewodniczący uroczystej Mszy św. kard. Stanisław Dziwisz tłumaczył, by nie lękać się tego aktu, gdyż „Jezus Chrystus niczego nam nie zabiera, a wszystko daje”. W homilii bp Andrzej Czaja podkreślał, że „nie jest naszym zadaniem ogłaszać Chrystusa Królem, lecz uznać Jego panowanie i poddać się Jego Prawu, Jego woli i zbawczej władzy, zawierzyć i poświęcić Mu naszą Ojczyznę i cały Naród, nas samych i nasze rodziny”.

W uroczystościach wzięła udział liczna delegacja wiernych z Wrocławia.

jw

foto ew

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ