Jacek Świat w Debacie Politycznej Radio Wrocław: Ustawą [emerytalną – red.] dajemy ludziom wybór i szansę, tym którzy nie mogą pracować

radio wrocław1.png

Tym razem goście w studiu Radia Wrocław – w rozmowie z Tomaszem Dudą w cyklicznej Debacie politycznej – dyskutowali o reformie emerytalnej. W ubiegłą środę Sejm przywrócił wiek emerytalny sprzed 2013 roku, czyli 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

Joanna Augustynowska z Nowoczesnej o powrocie wieku emerytalnego powiedziała: „jestem zasmucona bo czeka nas zaciąganie kolejnych kredytów kosztem naszych dzieci”. Mamy problemy z umowami, Państwowa Inspekcja Pracy nie jest wydolna i nie jest w stanie sprawdzać pracodawców (…) dzisiaj w Polsce dużo pracy ale na czarno, dzięki czemu bezrobocie spada jednak wpływów dla państwa nie ma. O Konstytucji Morawieckiego: „pomysły fajne w sprawie nic nowego poza tym jedno się mówi a drugie się robi. Przecież widać, że rząd zaostrza kary dla przedsiębiorców”

Aldona Młyńczak (PO), też nie zgadza się z obniżeniem wieku, uważa bowiem, że przykłady innych krajów UE pokazują, że trzeba pracować dłużej i więcej (…) wzrost gospodarczy jest minusowy, czas pokaże czy cofnięcie wieku emerytalnego to dobry pomysł. Poseł Młyńczak troszczy się również o przyszłość dzisiejszych 20-latków: „teraz młodzież musi sobie sama składać na swoje emerytury”. A Konstytucja Morawieckiego to nic nowego tylko inaczej opakowane. Nie wiadomo co premier ma na myśli i co chce poprawiać bo wszystko jest dobre, wystarczy tylko stosować (…) Według poseł Młyńczak teraz każdy przedsiębiorca boi się kontroli, podobnie jak urzędy, że wejdzie CBA i przez to nie mogą funkcjonować.

Z kolei Jacek Świat (PIS) Ustawą, dajemy ludziom wybór i szansę tym którzy nie mogą pracować (…) jednocześnie zapis daje ekonomiczną zachętę czyli możliwość pracy dłużej, zatem ustawa jest elastyczna bo można pracować na emeryturze (…) pieniądze na emerytury znajdą się, m.in. ze spadku bezrobocia, z większej wydajności. Z rozwoju Polski, nowy system będzie wsparciem dla małego i dużego biznesu (…) ten rok poświęcony był przede wszystkim sprawom społecznym w 2017 będzie rokiem gospodarki i da odpowiedź, że to co robimy, robimy na poważanie.

Na zarzuty interlokutorów niepotrzebnej Konstytucji Morawieckiego poseł Świat mówi: „gdyby było dobrze to nie trzeba by było zmieniać, modyfikujemy w sposób całościowy i spójny (…) przepisy mają upraszczać, np: już nie będzie wymaganego zaświadczenia do oświadczenia

(…) uczciwy przedsiębiorca nie ma czego się obawiać. To, że zostało jeszcze kilka obietnic do zrealizowania nie znaczy, że nie zrobimy. Mamy z wyborcami cztero letnią umowę. Wszystko zrobimy.

Marek Dyduch (SLD) państwo musi mieć obowiązek zabezpieczenia pieniędzy na emerytury a teraz największy problem jest w ilości opłacanych składek a nie wieku emerytalnego, bo tzw. śmieciówki i praca na czarno w żaden sposób nie powiększa budżetu, dodatkowo widać, że budżet jest rozchwiany i państwo rocznie musi mieć w rezerwie pieniądze – około 30 mln.zł. – na świadczenia. Tak jest w zachodnich krajach. U nas też tak było ale przez OFE, już nie. Poza tym, praca musi trwać 40 lat i być oskładkowana.

Zdaniem M. Dyducha, reformę należy przygotować szczegółowo a potem wprowadzać, przede wszystkim nastawić się na wzrost gospodarczy i więcej miejsc pracy.

Dyduch nie wierzy ani w Plan ani w Konstytucję Morawieckiego (…) próbować trzeba i jeśli uda się PIS-owi będzie to sukces, ale dotychczas nie udało się żadnemu rządowi (…) raczej będzie paraliż decyzyjny, który ograniczy wzrost gospodarczy.

Paweł Grabowski Kukiz’15, musi odbyć się rzeczowa i merytoryczna debata na temat systemu emerytalnego, bo w tej chwili „ZUS jest trupem”. Polacy zostali zaskoczeni przez PO zabraniem ich pieniędzy (OFE).

Grabowski, uważa, że rządy PO powinny być rozliczone (…) Polska ponad 2,5 mln młodym Polakom jako alternatywę wskazała emigrację, zarobienie pieniędzy i powrót do kraju (…) młode wykształcone pokolenie musiało wyjechać, teraz buduje przyszłość Holandii, Anglii, Niemiec i wielu innych krajów (…) i konkluduje

„aby Polak nie musiał pracować do śmierci musi pracować więcej albo jego praca powinna być więcej warta”.

W sprawie konstytucji biznesu Mateusza Morawieckiego ” powinna być deregulacja gospodarki a nie tworzenie ułatwień teoretycznych (…) brak pieczątki na piśmie nie jest żadnym uproszczeniem procedur (…) premier Morawicki włączył jeden mikrofon i tylko on mówi, nie słucha a sztywny gorset przeszkadza”

 

Małgorzata Paw

źródło: Radio Wrocław

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ