Zgładziła dinozaury i zasypała Zatokę Meksykańską

mapa235.jpg

65 mln lat temu asteroida o średnicy 10 km uderzyła w Ziemię w okolicach półwyspu Jukatan w Meksyku. Siła uderzenia wywołała trzęsienia ziemi i tsunami, a wyrzucony gruz i pył pokrył powierzchnię Ziemi. Wskutek uderzenia powstał krater Chicxulub. Siła eksplozji była miliard razy większa niż w przypadku bomby atomowej zrzuconej na Hiroszimę. Wskutek uderzenia i jego następstw wyginęły dinozaury i duże morskie gady. Zakończyła się wtedy kreda, a zaczął paleogen. 

Najnowsze badania geologiczne oparto na danych zgromadzonych przez firmy przemysł naftowy, które pozyskują ropę z Zatoki Meksykańskiej. Do niedawna komercyjne firmy odmawiały naukowcom dostępu do tych danych.

Wyniki analiz wskazują, że wskutek uderzenia asteroidy na Zatokę Meksykańską spadło 80 tysięcy kilometrów sześciennych gruzu i innych osadów. Ogromny obszar, od zatoki aż po Karaiby, pokryty został warstwą gruzu i pyłu.

Zespół geologów przeanalizował dane pochodzące z czterystu ośmiu odwiertów komercyjnych, sięgających ponad 10 kilometrów w głąb dna zatoki, oraz dane sejsmologiczne.

Okazało się, że warstwa gruzu oraz osadów powstałych wokół miejsca uderzenia jest bardzo gruba i składa się z piasku, kamieni, a także bloków skalnych. Fale tsunami, które wywołało trzęsienie ziemi, przyniosły tutaj osady z Florydy i Teksasu.

Foto: domena publiczna, Commons Wikimedia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj