Kornel Morawiecki: Byliśmy najlepiej zorganizowaną organizacją konspiracyjną w bloku wschodnim

Kornel Morwiecki kisiel.jpg

Wczoraj w cyklicznym programie radiowym Labirynty Historii (Jedynki) Kornel Morawiecki opowiadał o trudnym czasie dla opozycjonistów, o problemach ze zdobywaniem papieru powielaczowego, o infiltracji aparatu państwowego. Według lidera Solidarności Walczącej byliśmy najlepiej zorganizowaną organizacją konspiracyjną w bloku wschodnim.

Zanim doszło do stanu wojennego, mówi Kornel Morawiecki, we Wrocławiu – w maju 1979 roku – z inicjatywy Jana Waszkiewicza powstaje niezależny miesięcznik „Szlachty polskiej i Ludu Polskiego” pod nazwą Biuletyn Dolnośląski. Pierwszy numer w nakładzie 500 egzemplarzy ukazuje się miesiąc później. Zawiera deklarację programową KSS, komentarz redakcyjny i teksty obrazujące tamte dni. Redakcję wówczas, tworzą Henryk Lis, Piotr Starzyński i założyciel Jan Waszkiewicz.

W grudniu 79′ do zespołu dołącza gość Jedynki Kornel Morawiecki. Jednocześnie, wszyscy są członkami wrocławskiego Klubu Samoobrony Społecznej, współpracują także z KSS KOR. Biuletyn ukazuje się nawet w stanie wojennym. Poniżej, przykład wrześniowego numeru z 1981 roku.

ww

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W audycji radiowej Kornel Morawiecki odniósł się do historii Solidarności i Polski Walczącej. Archiwum radiowej Jedynki przytoczyło autentyczne nagrania z początku strajków w latach 80′.

Morawiecki mówił także o konspiracji i ludzkiej naiwności. Wspominał jak wrocławianie pomagali czynnie i biernie (zbiórka pieniędzy i żywności, udzielania schronienia, kolportaż ulotek, noszenie oporników w klapie marynarki, zapuszczanie brody a’la Frasyniuk…) a także jak opozycjoniści radzili sobie podczas ukrywania się. Jak nieustanny stres wpływał na ich życie i czy było warto.

Lider Solidarności Walczącej zwrócił uwagę na osobiste wątki bohaterów stanu wojennego, o wpływie na psychikę, ludzkiej wytrzymałości i psychicznej granicy, różnej u wielu ludzi.

Konspiracja, była i jest nadal ciekawym zjawiskiem dla historyka i socjologa. Fascynuje również przeciętnego odbiorcę i to niezależnie kiedy i gdzie się urodził, bowiem o wolność trzeba zabiegać i dbać aby jej nie stracić a my, trzeba to pamiętać byliśmy zawsze wojownikami. Albo w kamaszach albo rozpracowując Enigmę.

Małgorzata Paw

foto: print scrn wikipedia.org

źródło: polskieradio.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ