Prokuratura: Józef P. przyjął 40 tys. zł łapówki

maxresdefault (1).jpg

 

40 tysięcy złotych przyjął w ubiegłym roku były senator PO Józef P. Polityk miał też dostać dodatkowo 6 tysięcy złotych. Józef P. usłyszał dwa zarzuty korupcyjne. Zatrzymanemu razem z nim jego asystentowi Jarosławowi W. postawiono siedem zarzutów. Zatrzymanym grozi do 8 lat więzienia.

Dziś (funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego Delegatura we Wrocławiu, działając na polecenie Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu, zatrzymali jedenaście osób, w tym byłego senatora RP VIII kadencji Józefa P. oraz Jarosława W. – asystenta senatora, podającego się za dyrektora biura senatorskiego. 

Dzisiejsze zatrzymania są efektem postępowania prowadzonego już w 2015 r. przez Centralne Biuro Antykorupcyjne, na zlecenie ówczesnej Prokuratury Apelacyjnej w Poznaniu. 

Po doprowadzeniu  zatrzymanych do prokuratury w Poznaniu ogłoszone zostaną im zarzuty popełnienia przestępstw o charakterze korupcyjnym.

Józef P. jest podejrzany o przyjęcie korzyści majątkowej w kwocie 40 tys. zł w zamian za załatwienie w instytucjach państwowych i samorządowych korzystnego rozstrzygnięcia spraw biznesmena inwestującego na Dolnym Śląsku. Chodzi o przestępstwo z art. 228 par. 1 kodeksu karnego. Zagrożone jest ono karą od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. 

Zarzut współdziałania w popełnieniu tego przestępstwa został ogłoszony również Jarosławowi W. – asystentowi senatora, podającego się za dyrektora biura senatorskiego.

Były senator RP VIII kadencji Józefa P. oraz jego asystent Jarosław W. podejrzani są również o przyjęcie korzyści majątkowej w kwocie 6 tys. zł za podjęcie się załatwienia koncesji na wydobywanie kopalin oraz powoływanie się na wpływy w instytucjach państwowych i samorządowych. Chodzi o przestępstwo z art. 230 par. 1 kodeksu karnego. Zagrożone jest ono karą od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.

Asystent senatora Jarosław W. podejrzany jest także o dalszych pięć podobnych przestępstw z art. 230 par. 1 kodeksu karnego. 

W toku tego postępowania prokuratorskie zarzuty zostaną również ogłoszone osobom wręczającym bądź obiecującym wręczenie korzyści majątkowych. W ocenie prokuratury swoimi działaniami wyczerpali oni znamiona przestępstw o charakterze korupcyjny.

fot. youtube.com

źródło: niezalezna.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj