W życiu nie myślałam, że „Pan Tadeusz” to takie ważne dzieło dla Polski i Europy [galeria]

front.jpg

Rynek 6, w dwóch piękne odrestaurowanych kamienicach z XVII wieku, 3 maja 2016 roku otwarto Muzeum Adama Mickiewicza. Zbiory umieszczono w  przestronnych salach na dwóch piętrach, z łatwym dostępem dla zwiedzających.

Ossolineum posiada eksponaty biograficzne, kolekcjonerskie, wypożyczone z muzeów Krakowa i Lwowa (obrazy Matejki, szkło i porcelana, broń, biżuteria oraz biżuteria patriotyczna, przedmioty codziennego użytku a także cenne dary).

Wspaniałym pomysłem okazało się łączenie nowoczesności z epoką romantyzmu. Zwiedzamy z awatarem, mamy hologramy. Zwiedzać można z przewodnikiem i samemu.

Dzieci i młodzież doskonale sobie radzą z nowoczesnym przekazem (…) aplikacje, stworzone specjalnie dla określonych grup wiekowych są intuicyjnie.  Jeśli pojawi się problem nasza obsługa pomoże, czy nawet przejdzie po wystawach aby dokładnie opowiedzieć o zbiorach, zapewniają pracownicy muzeum. Ciekawe rozwiązania edukacyjne oferuje muzeum, bowiem proponowane warsztaty przygotowują do tego, czego za chwile doświadczą dzieci i młodzież. Mamy edukatorów – mówią pracownicy – specjalnie przygotowanych do pracy z najmłodszymi i młodzieżą. Program ułożony jest atrakcyjnie dla nich, ich językiem. Chodzi nam o to, aby współuczestniczyli w części artystycznej i teoretycznej. Chcemy przyzwyczajać do zwiedzania muzeum, uczymy, jak mają patrzeć na sztukę i cieszymy się kiedy zadają pytania. Generalnie, mówią pracownicy muzeum dzieci i młodzież doskonale potrafi się znaleźć, bardzo dobrze odbierają nasze propozycje, czyli to ma sens. Potwierdza Klara, z XIII wrocławskiego gimnazjum: „w życiu nie myślałam, że Pan Tadeusz to takie ważne dzieło dla Polski i Europy, ja tu wrócę jeszcze nie raz, bo tyle ciekawostek… dopiero teraz rozumiem co miał na myśli Mickiewicz, pisząc…z lekka zarzuciwszy wyloty kontusza…

Starsze osoby są zachwycone rozmachem i sposobem prezentacji: „to muzeum zrobione dla jednego utworu – i to jest kapitalne, mówi pani Marzena z Wrocławia.

” bardzo atrakcyjne zrobione – to się wybija – podobnie jak w Hydropolis, już mnie przyzwyczaili do machania rękoma aby zobaczyć więcej, śmieje się Irena z Legnicy.

Xbox, urządzenie które reaguje, kiedy zwiedzający (ręką) łapie kamerę, mówi pani przewodnik przed makietą reprezentacyjnego dworu i mieszczańskiego domu.

Przejście przez muzeum jest wartościowe, nawet jeśli się nie czytało Pana Tadeusza, mówi jedna z oprowadzających. Dzisiaj młodzież nie wie, czym był polski dwór, nie wie nic o zwyczajach, w dodatku trzynastozgłoskowiec nie jest dla nich atrakcyjnie napisany.

Archaiczny język epopei zniechęca a tutaj jest sala, w której krytycy o różnych poglądach toczą spór i co ważne mówią językiem współczesnym.

W muzeum Pana Tadeusza są rewelacyjne zbiory. Nie ma sensu opisywać, tam trzeba po prostu pójść. Wrażenie, wśród wielu innych, zrobił na zwiedzających sepet, śliczny mebelek do pisania w podróży, taki współczesny laptop

Muzeum, o czym rzadko się wspomina ma część poświęconą historii współczesnej. Ossolineum otrzymało zbiory od Władysława Bartoszewskiego i dużą kolekcję od Jana Nowaka Jeziorańskiego.

Jest oś czasu, od II wojny światowej, przez komunizm aż po wstąpienie do NATO. Jak to wygląda? ano trzeba się samemu przekonać.

Jest archiwum Felicji, jedyne archiwum Żegoty na świecie. To księgowość zapisana na bardzo małych karteczkach, które były dowodem na otrzymanie pieniędzy. Każda z nich jest też historią poszczególnej rodziny. Szyfr zawierał kwotę, na przykład: pięć zł. za 15 maja 1934, otrzymałam, Basia – w rzeczywistości było to 500 zł, natomiast data i dotyczyła roku 1944. 

Mamy też możliwość uczestniczenia w propagandowej akcji balonowej. Dzięki specjalnym okularom widać, jak ona wyglądała. Z dołu, góry, boku, z tyłu – jedna ze zwiedzających powiedziała: „niesamowite, to jest takie realne…na mnie spadały te ulotki”.

Małgorzata Paw

ww

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ww

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ww

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ww

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ww

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ww

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ww

 

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ