Ponad 750 mln zł dla firm z Dolnego Śląska

pexels-photo.jpg

Województwo dolnośląskie rozpoczyna współpracę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK), który będzie wdrażał w tych regionach instrumenty zwrotne. Do firm z trzech województw (lubelskie, dolnośląskie i podkarpackie) trafi niemal 1,5 mld zł, w tym 1,22 mld zł funduszy unijnych z programów regionalnych (RPO). Na współpracę z BGK należącym do grupy Polskiego Funduszu Rozwoju, zdecydowało się już 8 województw.

„Korzyści z realizacji przedsięwzięć prorozwojowych w  formule zwrotnej są oczywiste, dlatego zależy nam na zwiększeniu stopnia wykorzystania instrumentów finansowych i możliwie jak najszerszym ich zastosowaniu. Przełoży się to też na efektywniejsze i szybsze inwestowanie funduszy 2014-2020 „

– podkreślił wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński. 

W województwie podkarpackim kwota wsparcia wyniesie 257,05 mln zł (w tym 218 mln zł z UE), w lubelskim 425,85 mln zł (z czego 362 mln zł z UE), zaś w województwie dolnośląskim przeznaczono na ten cel kwotę 757,96 mln zł (642 mln zł z UE). Łączna kwota powierzonych w zarządzanie środków wynosi 1,44 mld zł, w tym 1,22 mln zł to środki unijne, 203,28 mln zł wkład krajowy a 12,85 mln zł wkład własny pośredników finansowych.  Będą one skierowane przede wszystkim na inwestycje prowadzące do wzrostu konkurencyjności i innowacyjności przedsiębiorstw, ale odbiorcami mogą być również TBSy, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe czy osoby bezrobotne planujące rozpoczęcie działalności gospodarczej.

„O tym, jak ulokować unijne środki i jak w efektywny sposób wesprzeć swoich przedsiębiorców decydują regiony. Przedsiębiorcy będą mogli korzystać z szerokiej oferty finansowej – pożyczki, poręczenia oraz inwestycje kapitałowe. Nasze doświadczenie pokazuje, że zwrotne instrumenty finansowe to bardzo efektywne mechanizmy wspierania małych i średnich przedsiębiorstw w regionach ” 

– powiedział Przemysław Cieszyński, członek Zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego.  

Bank Gospodarstwa Krajowego będzie dystrybuował środki poprzez sieć pośredników finansowych w regionach oraz za pośrednictwem wojewódzkich urzędów pracy, korzystając z doświadczenia w organizowaniu takiej formy wsparcia zdobytych w perspektywie 2007-2013. Wybrane podmioty będą oferować wsparcie przedsiębiorcom i osobom planującym rozpoczęcie działalności gospodarczej w tym osobom bezrobotnym.

Przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z szerokiej gamy produktów finansowych m.in. poręczeń, mikropożyczek, pożyczek obrotowo-inwestycyjnych, pożyczek inwestycyjnych, pożyczek na wdrożenie do praktyki gospodarczej wyników działalności badawczo-rozwojowych czy wejść kapitałowych. Wspierane będą również inwestycje z zakresu poprawy efektywności energetycznej w przedsiębiorstwach i budownictwie mieszkaniowym, prowadzące do zmniejszenia szkodliwego oddziaływania na środowisko czy projekty obejmujące rozwój lub rozbudowę istniejącego przedsiębiorstwa, inwestycje w sprzęt produkcyjny, nowoczesne maszyny i urządzenia prowadzące do zwiększenia skali działalności firmy lub wzrostu zasięgu oferty firmy. Wsparcie będzie skierowane również na tworzenie nowych miejsc pracy.

Dolny Śląsk jest niezwykle atrakcyjnym miejscem do inwestowania przez prywatne podmioty, przede wszystkim ze względu na swoje położenie geograficzne oraz rozbudowaną sieć infrastrukturalną. Dlatego wdrażanie funduszy unijnych z programów regionalnych dla firm powinno trafić na podatny grunt. Zwróćmy uwagę, że wiele spośród najbogatszych gmin Polski znajduje się właśnie tutaj. Wspomnijmy chociażby gminy z „Zagłębia Miedziowego” czy Kobierzyce. To nie przypadek, a efekt wspominanych czynników. Tak pokaźny zastrzyk finansowany dla regionu musi przełożyć się na zwiększenie poziomu inwestycji.

– komentuje Mateusz Winnik

Choć w perspektywie finansowej program ma trwać do 2020 roku,  będziemy regularnie się przyglądać w jaki sposób władze województwa zarządzają tymi dotacjami i jak przekłada się to na rozwój całego regionu.

– dodaje.
 

fot. pexels.com

źródło: mr.gov.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ