Wojna o pieniądz 3. Epoka walczących królestw i Song Hongbing [galeria]

front Song.jpg

Song Hongbing jest światowej sławy ekspertem w dziedzinie finansów – mówi Józef Białek, wydawca wszystkich tomów Wojny o pieniądz.

Gość wydawnictwa Wektory, dzięki uprzejmości Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, podczas wykładu w auli uczelni, przedstawił swój punkt widzenia na kryzys globalny i jego konsekwencje w krajach rozwiniętych i rozwijających się. W sposób przejrzysty, posługując się ciekawą prezentacją, pokazał zebranym jaki wpływ na światowe gospodarki ma amerykański dolar.

Hongbing zastanawiał się, która waluta zastąpi dolara amerykańskiego i kiedy może to nastąpić. Czy nowy pieniądz Bitcoin, a może pośrednio przez TPP, czyli Partnerstwo Transpacyficzne (kraje zrzeszone w wielostronnej umowie, które regulują zasady handlu – to ponad 40%). Zaznaczył, że żadne państwo nie decyduje samo o sobie, zatem w tym sensie, nie ma tam wolności; zawsze decydujący głos ma Nowy Jork.

Wiele krajów zależy od dolara amerykańskiego, one kumulują długi – tym samym – zależne są od rezerwy federalnej Stanów Zjednoczonych, zatem do przewidzenia jest zapaść a efekt implozji rozwala całą finansową piramidę, co w konsekwencji doprowadza do globalnego kryzysu finansowego albo politycznego a w najgorszym wypadku obydwu naraz, puentuje chiński ekonomista. Wywód swój oparł na schemacie odwróconej piramidy, gdzie na dole zawsze jest mocny pieniądz, dalej coś co go tylko udaje, tzn. pieniądz wtórny, następnie dług w papierach wartościowych i jego pochodne. 

ww

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Według autora Wojny o pieniądz jesteśmy blisko punktu krytycznego. Widać globalny obieg pieniądza, zmieniającą się strukturę geopolityczną i społeczną w wyniku której zawsze następują „wstrząsy”. Wstrząsy są przewidywalne ale ich skutki już nie.

Idealnym rozwiązaniem dla każdego kraju jest przykład Stanów Zjednoczonych, gdy w latach 1942-1982 średnio zarabiający robotnik był w stanie utrzymać czteroosobową rodzinę na bardzo dobrym poziomie. Prognozy na dzisiaj nie wróżą podobnej sytuacji, mówi Hongbing,  ponieważ 10% społeczeństwa jest nadmiernie bogata a ich chciwość doprowadzi do kryzysu finansowego. Oni zarabiają 50% i więcej a modelowo byłoby 30-35%.

ww

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pozostaje mieć nadzieję na opamiętanie się możnych tego świata a Wydawnictwo Wektory na koniec kwartału 2017 roku zapowiedziało kolejny, już IV tom Wojny o pieniądz Song Hongbinga.

Małgorzata Paw

ww

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ww

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ww

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ww

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ww

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ