Libertarianie Wrocław zaprezentowali mapę wydatków Wrocławia

budżet wrocka.jpg

Prezentacja Mapy odbyła się 2 grudnia na wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego.  Podczas prezentacji Mapy wśród gości obecni byli przedstawiciele lokalnych środowisk obywatelskich m.in. Waldemar Bednarz, Patryk Hałaczkiewicz (KWW Bezpartyjni Samorządowcy), członkowie Partii Wolność oraz Kongresu Nowej Prawicy.

Łączna kwota wydatków w roku 2015 wyniosła 3,89 mld zł, co stanowi wzrost wydatków o 350 milionów, w porównaniu z rokiem poprzednim.

Największy wzrost wydatków wystąpił w obszarze edukacji, pomocy społecznej oraz kultury (tu głównie w związku z organizacją projektu Europejskiej Stolicy Kultury oraz budową Narodowego Forum Muzyki).

Rok 2015 zamknął się deficytem 274 mln zł, co w porównaniu z rokiem ubiegłym stanowi wzrost o 80 mln (2014 – 194 mln zł) zł i potwierdza obecny od kilku lat wysoki trend zadłużania miasta.

Obecni na prezentacji Mapy przedstawiciele lokalnych środowisk podkreślali rolę niewłaściwych inwestycji Magistratu w coraz to większych wydatkach, takich jak m.in. budowa Narodowego Forum Muzyki, którego koszty wzrosły do 510 mln, oraz mogą jeszcze wzrosnąć o 138 mln, z powodu przegranego procesu arbitrażowego. Zwracano uwagę również na niepokojącą kwestię długu, który na przestrzeni ostatnich lat stale wzrasta, co przekłada się na zwiększanie kosztów obsługi długu.

Dyskusję wywołała również kwestia Wrocławskiej Straży Miejskiej, na którą w 2015 roku zostało przekazane ponad 18 mln zł. Według części uczestników, usługi pełnione przez tą instytucje wraz ze środkami finansowymi powinny zostać przekazane Policji, która mogłaby i w większości spełnia już obecnie podobne funkcję, zaś przekazane środki poprawiłyby, jakość usług oraz pomogły zmniejszyć wydatki miasta. Inni, argumentowali, że istnienie Straży Miejskiej jest kluczowe dla właściwej ochrony Miasta i Policja nie byłaby w stanie przejąć jej kompetencji, oraz wskazywali na negatywne skutki centralizacji usług ochrony miasta.
 

Tomasz Szumski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj