„Szlachetna Paczka” prezentuje raport nt. biedy w Polsce

dzieci 34.jpg

Nie tylko brak pieniędzy, ale także niezaradność w zarabianiu i wydawaniu – to, jak wskazują wolontariusze ,,Szlachetnej Paczki”, jedne z największych trudności, z jakimi zmagają się podopieczni projektu. 

Stowarzyszenie Wiosna – organizator akcji ,,Szlachetna Paczka” – opracowało raport o biedzie w Polsce. Zbiór danych, opisujący najważniejsze problemy najuboższych rodzin, zawiera nie tylko statystyki, ale również prawdziwe historie.

Raport bardzo głęboko wchodzi w świat biedy – podkreśla Agnieszka Czapla, redaktor raportu. Jak dodaje, w ten sposób wolontariusze chcą oddać głos tym, o których nikt nie mówi.

– To są ludzie biedni, którzy walczą w ukryciu, ludzie których dramat rozgrywa się w ich mieszkaniach. Bieda w Polsce wciąż istnieje i to nie jest taka oczywista bieda. Nasi wolontariusze docierają do takich potrzebujących, o których mało kto wie. To ludzie, którym często nikt inny nie pomaga – osoby starsze i samotne, absolwenci domów dziecka, rodziny, których dotknęła niepełnosprawność, choroba bądź nieszczęście. W 15 proc. rodzin, w których jest choroba bądź niepełnosprawność, na dzienne przeżycie na członka rodziny jest tylko 1,60 zł. To jest mniej niż cena bochenka chleba. Odkryliśmy też, że starość i samotność w Polsce jest bardzo trudna. Senior nie może wydać więcej niż 7 zł na dzień, żeby nie popaść w długi. A przecież dochodzą do tego często leki – wskazuje Agnieszka Czapla.

Wolontariusze podkreślają, że bieda niejednokrotnie wpędza ubogie polskie rodziny w ,,niskie poczucie własnej wartości i wrażenie uwięzienia w trudnej teraźniejszości”. Jak wskazują, odczucia te porównywalne są do ,,bólu fizycznego”.

Raport o biedzie powstał na podstawie doświadczeń wolontariuszy i wielu rozmów odbytych z beneficjentami akcji.  W 2015 r. wolontariusze ,,Szlachetnej Paczki” odwiedzili ponad 35 tys. rodzin, a blisko 21 tys. uzyskało pomoc.

źródło: radiomaryja.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj